نشست مشترک وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه اروپا با هدف بررسی مسائل منطقه ای و بین المللی برگزار شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری بحرین، بیست و پنجمین نشست مشترک وزرای شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه اروپا در بروکسل تشکیل شد.

جلسه مشترک روز دوشنبه دو طرف به صورت مشترک توسط «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «عادل الجبیر»، رئیس دوره ای شورای همکاری خلیج فارس و با حضور دکتر «عبداللطیف بن رشید الزیانی»، دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس برگزار شد.

در این جلسه، وزرای خارجه اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس با تاکید بر اهمیت تقویت روابط و همکاری میان یکدیگر در زمینه موضوعاتی چون ثبات منطقه ای و امنیت جهانی، از تقویت گفتگوی سیاسی با یکدیگر به خصوص تشکیل جلسات این چنینی تمجید کردند.

گفته می شود وزرای دو طرف طی این نشست در مورد نگرانی ها و اولویت های خود در منطقه به خصوص مسائل مربوط به ایران، یمن، لیبی، عراق، سوریه، لبنان و فرآیند صلح خاورمیانه با یکدیگر گفتگو کرده و بر اهمیت استراتژیک همکاری نزدیک میان دو طرف در مورد مسائل مذکور تاکید کردند.

دو طرف همچنین با استقبال از ادامه گفتگوها در مورد نشست یمنی ها که در تاریخ ۱۶ ژوئیه در کویت برگزار شد گفتگو کرده و خواستار ادامه تلاش ها و میانجی گری های فرستاده سازمان ملل در امور یمن به منظور تسهیل در رسیدن به یک صلح پایدار و ممتد میان طرف های یمنی به منظور بازگرداندن صلح و از سرگیری فرآیند انتقال قدرت در این کشور بر اساس خط شورای همکاری خلیج فارس، گفتگوی ملی و قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت و سایر قطعنامه ها در این زمینه شدند.

آنها همچنین از قصد خود برای ادامه تلاش های موجود برای مبارزه با تروریسم و منابع مالی آن و همچنین شکست داعش و سایر گروه های تروریستی تاکید کردند.

شورای وزرا همچنین در مورد نیاز به دستیابی به یک قطعنامه در مورد بحران سوریه و بر اساس اصول بیانیه ژنو ۱، قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت و سایر قطعنامه های مرتبط و همچنین صدور اجازه برای دستیابی به مناطق مورد محاصره در این کشور با تاکید بر اهمیت احترام به آتش بس و فراهم کردن فضای مناسب برای دستیابی به موفقیت در مذاکرات تاکید کردند.

این شورا همچنین حمایت خود را از تلاش های انجام شده در راستای دستیابی به آشتی ملی و بازگرداندن ثبات به عراق و لیبی و همچنین ثبات سیاسی در لبنان تاکید کردند.