سخنگوی وزات خارجه آمریکا شایعات منتشر شده در خصوص وجود سند محرمانه در برنامه هسته ای ایران را رد کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از سایت وزارت خارجه آمریکا، «مارک تونر» گفت: هیچ سندی مخفی درباره برنامه اتمی ایران برای گروه ۱+۵ وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت: ممنوعیت دنبال کردن سلاح هسته‌ای از سوی ایران، و توانایی ما برای نظارت بر ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران، به طور نامحدود به قوت خود باقی خواهد ماند.

روز گذشته اعلام شده بود که ایران بعد از دوره ۱۱ تا ۱۳ ساله، می تواند ۵۰۶۰ دستگاه سانتریفیوژی را که اجازه استفاده از آن را دارد، با ۳۵۰۰ سانتریفیوژ پیشرفته، جایگزین نماید.

تونر در پاسخ به سئوال خبرنگار آسوشیتدپرس درباره علنی نشدن این مساله و آیا این سند همان سند محرمانه است، گفت: شرایط مندرج در این سند به اطلاع رهبران قدرت‌های جهانی که برای دستیابی به توافق هسته‌ای ایران، میانجیگری کرده‌اند، رسیده است و رهبران این کشورها از این سند اطلاع داشته‌اند.

در همین رابطه روز گذشته نیز دکتر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به خبر یکی از خبرگزاری های آمریکایی مبنی بر وجود سند محرمانه در مورد برنامه هسته ای ایران گفت: همه رسانه های دنیا تمام سند را ندیده اند تا از افتخاری که دوستان مذاکره کننده ایجاد کردند، باخبر باشند.

وزیر خارجه کشورمان در حاشیه کنگره پرسش مهر ۱۶ که در سالن اجلاس سران برگزار شد در جمع خبرنگاران این مطلب را در پاسخ به سوالی درمورد خبر یکی از خبرگزاری های آمریکایی مبنی بر وجود سند محرمانه درخصوص برنامه هسته ای ایران بیان کرد.

وی اظهارداشت: همه رسانه های دنیا تمام سند را ندیده اند تا از افتخاری که دوستان مذاکره کننده ایجاد کردند، باخبر باشند، ولی با این وجود همه رسانه ها می گویند؛ ایران بعد از ۱۰ سال به سرعت به سمت غنی سازی صنعتی می رود.

رییس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: وقتی تمام این سند منتشر شود، مشخص می شود ما ظرف ۱۵ سال به کجا خواهیم رسید.

ظریف همچنین درباره گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل اظهارداشت: بان کی مون دبیر کل سازمان ملل نقشی در تدوین برجام نداشته است و همانطور که مشاهده شد کاری کردند که خیلی منفعتی برای اجرای اجرای برجام نداشته است و مشخص شد که کار مفیدی هم نیست.

وی درباره اتهام های وارد شده به ایران در این گزارش به خصوص فرستادن سلاح به عراق نیز تصریح کرد: در بیانیه ای که همزمان با قطعنامه ۲۲۳۱ صادر کردیم، اعلام شد که به اقدامات خود در مقابله با تروریسم ادامه می دهیم و این سیاست ما است و ارتباطی با برجام ندارد.