وزیر امور خارجه کشورمان که برای ادامه گفتگوهای سطح بالا با مقامات اتحادیه اروپایی در بروکسل به سر می‌برد، می‌گوید: “یک همکاری همه جانبه بین ایران و اتحادیه اروپا در حوزه های مختلف مورد علاقه دو طرف شروع خواهد شد.”

به گزارش پرس شیعه، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، پس از ورود به پایتخت بلژیک در جمع خبرنگاران با اشاره به دعوت مقامات بلژیکی از وی برای سفر به این کشور گفت: “بحث‌های مهمی را با اتحادیه اروپا شروع کرده‌ایم. گفتگوهای سطح بالا با اتحادیه اروپا در سطح معاونین شروع شده و در سفر آینده خانم موگرینی به ایران این گفتگوها در سطح وزیر با حضور کمیسیونرهای مختلف اتحادیه ادامه پیدا خواهد کرد.”

وی در ادامه افزود: “در واقع یک همکاری همه جانبه بین ایران و اتحادیه اروپا در حوزه های مختلف مورد علاقه دو طرف شروع خواهد شد.”

وزیر خارجه با اشاره به روابط خوب بین ایران و بلژیک که یکی از اعضای اتحادیه اروپایی است گفت: “سفرهای متعددی با بلژیک انجام شده است. در این سفر که فردا و پس فردا صورت خواهد گرفت هم در اتحادیه سخنرانی خواهم داشت و هم در مرکز مطالعات وزارت خارجه بلژیک. ملاقات‌هایی هم خواهیم داشت.”

ظریف یکی از دیگر موضوعات مورد بحث را اجرای برجام خوانده و گفت: “هنوز ضرورت دارد که در مورد نکات مربوط به اجرای دقیق برجام با مقامات اتحادیه که مسئولیت هماهنگی کمیسیون مشترک را خانم موگرینی بر عهده دارد بحث کنیم. کارها بحمدالله به خوبی در مورد اجرای برجام پیش می‌رود مخصوصا با اجرایی شدن سوئیفت در پایان هفته گذشته یک قدم مهم برداشته شد و یک کار چندین هفته‌ای در ظرف دو سه هفته پایان یافت.”

وی افزود: “با توجه به اینکه تحریم‌های غیر قانونی ایالات متحده سال‌ها ادامه داشته، برداشته شدن این تحریم‌ها و عملیاتی شدن رفع این تحریم‌ها نکته‌ای است که مسئولین اتحادیه اروپا، کشورهای اروپایی و جمهوری اسلامی ایران دارای منافعمشترکی در آن هستند و این موضوعات را ما با جدیت پیگیری کردیم. باز هم نیاز داریم به هماهنگی که انجام خواهیم داد.”

دیپلمات ارشد ایرانی موضوعات و بحران‌های منطقه‌ای را یکی دیگر از محورهای گفتگو در بروکسل خوانده و گفت: “موضوعات منطقه‌ای از موضوعات مهم دستور کار ما است. ادامه جنگ وحشیانه علیه مردم یمن که کل جامعه بین‌المللی خواهان پایان یافتن آن و توقف حملات غیرقانونی سعودی علیه مردم یمن یکی از موضوعات است. بحث سوریه و ضرورت ایجاد یک جبهه هماهنگ برای مبارزه با داعش و سایر گروه‌های افراطی بحث دیگری است.”

وزیر امور خارجه در ادامه گفت: “ما در جلسه مونیخ توانستیم درباره ضرورت یک آتش‌بس همه جانبه و توقف عملیات از سوی همه طرف‌ها و ارسال کمک‌های انسانی به تفاهم برسیم. اینها مواضعی بوده که جمهوری اسلامی از ماه‌ها قبل منجمله در جلسه فرآیند وین بر آنها تأکید داشته و متأسفانه رژیم سعودی با اینها مخالفت می‌کرد. اما هم‌اکنون تحت فشار بین‌المللی است که جنگ‌طلبی را کنار گذاشته و سیاست توهم‌آلود خودش مبنی بر اینکه باید با راه‌حل نظامی به نتیجه برسد را کنار بگذارد و ما یقین داریم که چاره‌ای جز این نخواهد داشت.”

ظریف در پاسخ به سوالی درباره دخالت نظامی احتمالی عربستان سعودی در سوریه گفت: “واضح است که این حرف‌ها بیشتر شعار تبلیغاتی است. امکانات و توانمندی‌های کشورها کاملا مشخص است و با این بلوف‌های تبلیغاتی مشکلی را برای آنها حل نمی‌کند. اما حتی ادعاهایی که مطرح می‌شود می‌تواند باعث تشنج و خطر بیشتر در منطقه بشود. بارها گفته‌ایم که ضرورت دارد همسایگان ما واقعیت را بفهمند و اوهام را کنار گذاشته و بپذیرند ناگزیرند از اینکه به خواست مردم سوریه تن بدهند و تصمیم‌گیری برای مردم سوریه را متوقف کنند. تصمیمات مردم سوریه را خودشان باید بگیرند و نیاز به قیم ندارد.”