کبری موسوی قهفرخی، شاعر و کارشناس حوزه شعر در آستانه برگزاری پنجمین جشنواره شعر انقلاب اسلامی، دوره پیشین این جشنواره را از نظر نوع سیاست‌گذاری در انتخاب برگزیدگان مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل ازتسنیم،کبری موسوی قهفرخی، شاعر و کارشناس حوزه شعر، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در آستانه برگزاری پنجمین جشنواره شعر انقلاب اسلامی به ارائه برخی انتقادات و توضیحات درباره برگزاری چهارمین دوره این جشنواره پرداخته است. وی گفت: وقتی برای جشنواره‌ای فراخوان داده می‌شود، اگر قرار است طیف سنی خاصی در آن حضور داشته باشند یا شرکت‌کنندگان باید شرایط ویژه‌ای داشته باشند، باید این موضوع در خود فراخوان لحاظ شود تا هنرمندان بدانند آیا می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند یا نه. در چنین شرایطی اگر کسی در جشنواره‌ای شرکت می‌کند و شرایط لازم برای حضور را نداشته باشد، دیگر ایراد و اشکال به خود شرکت‌کنندگان برمی‌گردد نه جشنواره. اما اگر جشنواره در فراخوان این نکات را قید نکرده باشد و در انجام داوری و انتخاب آثار یا اعلام برگزیده آن شرایط قیدنشده در فراخوان را مد نظر قرار دهند دیگر ایراد با برگزار کنندگان جشنواره است.

این شاعر ادامه داد: وقتی فراخوان یک جشنواره محدودیت خاصی را اعلام نمی‌کند، به این معنا است که طیف وسیعی از هنرمندان می‌توانند در آن حضور یابند و داوری هم به صوت عادلانه باید بین آن‌ها انجام گیرد.

وی اظهار کرد: جشنواره شعر انقلاب اسلامی در سال گذشته که در زاهدان برگزار شد، با همه هزینه‌هایی که برایش شده بود یک ایراد بسیار بزرگ داشت که قابل اغماض نیست، در آن جشنواره قبل از برگزاری اختتامیه و اعلام برگزیدگان، جلسه‌ای با حضور دست‌اندرکاران جشنواره و شاعران شرکت‌کننده در آن تشکیل شد و حرف‌هایی زده شد که یک هدف مشخص داشت؛ هدف از آن جلسه این بود که توسط برگزار‌کنندگان جشنواره اعلام شود که هدف ما معرفی چهره‌ها جوان و استعدادهای نو است و این موضوع در داوری مد نظر بوده است. به این معنا که اگر چهره‌های شناخته‌شده و شاعران پخته‌تر کنار گذاشته شده‌اند به این دلیل بوده است. این جلسه برگزار شد تا پیش از اعلام برگزیدگان دلجویی‌ای از شاعران باتجربه‌تر صورت گیرد تا کسی ناراحت نشود.

موسوی قهفرخی تأکید کرد: درست است که معرفی و تشویق و پرورش استعدادهای نو و جوان اهمیت دارد، اما این کشف و تشویق به چه قیمتی باید انجام شود؟! به هر حال یک استعداد نو و چهره جوان باید حداقل شرایط را داشته باشد تا بتوان به او گفت «استعداد». به هر حال شعر یک چهره جدید که برگزیده می‌شود باید بر ارزشمندی شاعرش صحه بگذارد تا بتوان او را یک استعداد قلمداد کرد. نه اینکه شعرهای پر ایراد را برگزید و شعرهای خوب را کنار گذاشت فقط با این توجیه که می‌خواهیم چهره‌های جدید را معرفی و تشویق کنیم!

این شاعر خاطرنشان کرد: در جشنواره شعر انقللاب اسلامی سال گذشته دقیقا چنین اتفاقی رخ داد. اسم‌های آشنایی در این جشنواره شعرهای خوبی داشتند و کنار گذاشته شدند و مسوولان جشنواره بنا بر سیاست معرفی استعدادهای جدید آمدند چند چهره جدید را با شعرهای خیلی متوسط و گاه حتی ضعیف به عنوان برگزیدگان این جشنواره معرفی کردند. به نظر من چنین کاری نوعی دهان‌کجی به خود جشنواره شعر انقلاب اسلامی است.

وی گفت: این موضوع چیزی نیست که کسی بخواهد انکار کند، حتی خود مسوولان جشنواره هم از آن باخبر بودند و می‌دانستند که چنین کاری حرفه‌ای و درست نیست، به همین دلیل هم آن جلسه را پیش از برگزاری اختتامیه جشنواره تشکیل دادند تا ذهن‌ها را آماده کنند.

موسوی پیشنهاد کرد: اگر می‌خواهید عده‌ای شاعران که به هر حال شناخته‌شده‌تر هستند در این جشنواره شرکت نکنند، بیایید برای شرکت‌کنندگان محدودیت بگذارید؛ مثلا بگوئید کسانی که قبلا در جشنواره‌ای دارای رتبه بوده‌اند نمی‌توانند در این جشنواره شرکت کنند، یا مثلا محدودیت سنی قائل شوید و… . نه اینکه تعداد زیادی از شاعران را از این سوی کشور بکشانید به آن سوی کشور، بعد هم بگوئید که ما می‌خواهیم چهره‌های جوان معرفی کنیم و شاعران شناخته‌شده و آثارشان را کنار بگذارید.

به گفته این شاعر معرفی برگزیدگان آن دوره از جشنواره به شکلی بود که خود برگزیدگان از برگزیده‌شدنشان شکه شده بودند و باور نمی‌کردند که چگونه شده که آن‌ها رتبه آورده‌اند. به نظر من این مشکل دوره پیش جشنواره اصلا جالب نبود و ناخودآگاه باعث می‌شود این جشنواره در دوره‌های بعد از اعتبار قبلی خود بیفتند.

این شاعر معاصر در پایان با بیان اینکه برای برگزاری جشنواره شعر انقلاب در سال گذشته خرج‌های زیادی شده بود، افزود: علی‌رغم همه خرج‌ها این جشنواره خروجی چندان مناسبی نداشت. از سوی دیگر هیات داوران این جشنواره هم چندان مناسب نبود و مسوولان این جشنواره می‌توانند از نگاه‌های متفاوت بیشتر بهره ببرند و از شاعران دیگری که نگاه متفاوت دارند مشاوره بگیرند تا جشنواره شعر انقلاب دارای اعتبار و ارزش قابل قبولی باشد.