نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با بیان اینکه آمریکا در مهار رقبای خود ناموفق است گفت: آمریکا مسیر افول قدرت را طی می کند و امروز فاقد ابزارهای قدرت است.

به گزارش پرس شیعه؛ سردار یدالله جوانی، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران در برنامه «گفت وگوی سیاسی» از رادیو گفت وگو با اشاره به مصادیق مختلف از افول هژمونی ایالات متحده آمریکا این کشور را در کاهش این روند رو به زوال، ناموفق دانست.

وی گفت: طی ۱۰ سال گذشته منطقه غرب آسیا به نمایشگاه شکست های راهبردی آمریکا تبدیل شده که نشان می دهد آمریکا مسیر افول قدرت را طی می کند و برای اینکه سلطه خود را تثبیت کند، در نخستین گام بلند در دوره بوش پسر و با حادثه ۱۱ سپتامبر اقدام به اشغال کردن افغانستان و عراق کرد و بسیاری معتقدند آمریکا در رسیدن به اهداف خود ناکام ماند.

وی افزود: امروز قدرتی که در عراق نفوذ برتر را دارد آمریکا نیست؛ بلکه جمهوری اسلامی ایران است و دولتی مردمی در صحنه عراق فعالیت دارد؛ آمریکا در ادامه جنگی نیابتی را به راه انداختد که در اینحا نیز می بینیم رژیم صهیونیستی با شکست مفتضحانه ای در جنگ ۳۳ روزه مواجه می شود؛ گام بعدی نیز بحران سازی در سوریه است و باز می بینیم آمریکا نتوانست نقشه خود را پیاده سازی کند.

وی ضمن برشماری برخی از کارکردهای غیر اخلاقی و فروپاشی اجتماعی در جامعه ایالات متحده تصریح کرد: وقتی در داخل آمریکا جوانان کم سن و سال جنایات فجیعی را در مدارس ایجاد می کنند، نمایانگر واقعیت های این جامعه است؛ همچنین از لحاظ اقتصادی وقتی آمریکامی خواهد بعنوان جامعه ای پیشرفته الگو و نمونه باشد، می بینیم در داخل آمریکا ۵۰ میلیون نفر زیر فقر زندگی می کنند؛ همچنین میزان سقط جنین یا فرزندان حاصل از روابط نامشروع بسیار در این کشور وجود دارد؛ همچنین همجنس بازی در این کشور با ارزش های ملت های جهان فاصله بسیار زیادی دارد.

آمریکا می داند امروز فاقد ابزارهای قدرت است

سردار جوانی با اشاره به رفتارهای تقابل گرایانه آمریکا در مقابل رقبا گفت: آمریکایی ها پیام دادند که اگر جمهوری اسلامی بخواهد در مقابل اجلاس «مادرید» حمایت از فلسطین را دنبال کند، اقدامی قاطع خواهند کرد اما دیدیم حمایت از فلسطین ادامه دارد که امروز نیزشاهد انتفاضه سوم هستیم و رژیم صهیونیستی با چالش های جدی مواجه است؛ این در حالی است که آمریکا دچار افت قدرت شد و غول های اقتصاد در جهان در حال رشد بودند؛ آمریکا نیز واقف بود که ادعای رهبری دارد اما از ابزارهای آن همچون اقتصاد برخوردار نیست.

سردار جوانی انقلاب اسلامی ایران را نیروی مقابل آمریکا دانست و افزود: آمریکایی ها برای سلطه به سمتی رفتند که با متهم سازی برخی جریان ها و گروه ها به تروریسم و اینکه ثبات جهان را به خطر انداختند وارد منطقه شوند و در این راستا پشت صحنه حوادث ۱۱ سپتامبر نوعی اراده آمریکایی و صهیونیستی دیده می شود.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها نه تنها نتوانستند حضور خود را در منطقه تثبیت کنند، بلکه با چالش ادامه حیات قدرت های همسو نیز مواجه شدند و لذا امروز اگر بنیان های افت قدرت را جستجوکنیم در فروپاشی اجتماعی و اخلاقی در جامعه آمریکا و ضعف و ناتوانی اقتصاد در قبال رقبای ایالات متحده نمود می یابد و این مسئله باعث شده در مقابل آمریکا، روحیه ایستادی و مقاومت شکل گیرد.

امریکا حتی در قدرت نظامی ناتوان شده

سردار جوانی با طرح این سوال که چرا آمریکایی ها از حمله به سوریه امتناع کردند عنوان کرد: آمریکایی ها بارها و بارها جمهوری اسلامی ایران را به گزینه نظامی تهدید می کردند ولی جرات نکردند از آن گزینه استفاده کنند؛ اوباما نیز مطرح کرد از دو جنگ عراق و افغانستان آموختیم که در هیچ جنگ دیگری، نیروی زمینی بکار نگیریم و این مسئله نوعی ناتوانی آمریکا، حتی در استفاده از قدرت نظامی است.

وی با اشاره به مخالفت های داخلی آمریکا با برجام گفت: ایران نیز اعلام کرد اگر آن ها برجام را پاره کنند، ما آن را به آتش می کشیم؛ همچنین وقتی روسیه در سوریه حضور میدانی جدی پیداکرد، آمریکا نتوانست روی روسیه تاثیر مورد نظر خود را بگذارد؛ همچنین با توجه به حوادثی که امروز در ترکیه در جریان است، بعنوان کشور عضو ناتو که در پازل آمریکا حرکت می کند و همچنین سخنان اردوغان که برای آمریکا خوشایند نبود نشان می دهد آمریکا در مهار رقبای خود نیز ناموفق است.

سردار جوانی خاطرنشان کرد: آمریکا در کاهش افول خود نیز ناموفق است؛ یکی از رقبای آمریکا در منطقه جمهوری اسلامی ایران است و خلیج فارس یک نقطه کانونی است و آمریکایی ها تصور می کردند نیروی بلامنازع در خلیج فارس خواهند بود؛ ولی وقتی با چالشی مواجه می شوند، نمی توانند هیچ کاری کنند درحالیکه سال هاست درپی مهار قدرت ایران هستند ولی قدرت ما رو به توسعه داشته است.