رئیس کمیته قرآن ستاد دهه فجر، یکی از تفاوت های برنامه های امسال این کمیته را، مردمی تر شدن برنامه های ایام الله فجر دانست و اظهار امیدواری کرد تشکل های قرآنی بیشتر متولی کارهای دهه فجر باشند.

به گزارش پرس شیعه،مهدی قره شیخلو روز دوشنبه به خبرنگار معارف ایرنا گفت: امسال موسسات و تشکل های قرآنی حضور بیشتری در برنامه های دهه فجر دارند که یکی از این برنامه ها برگزاری جشن های دهه فجر و آذین بندی در موسسات از سوی ۳۰۰ تشکل قرآنی است.
وی برنامه های قرآنی دهه فجر سال گذشته را بالغ بر یکهزار و ۲۰۰ برنامه دانست و افزود: امسال برنامه های متعددی در سراسر کشور برگزار می شود که از جمله می توان به برپایی همایش گذری بر ۳۰ سال تلاش جهادی در حوزه نظارت بر چاپ و نشر قرآن در نهم بهمن اشاره کرد که طی آن از فعالان قرآنی به ویژه ناشران، مصححان، خوشنویسان و مترجمان قرآن تجلیل خواهد شد.
قره شیخلو،برگزاری دهمین دوره تکریم چهره های قرآنی کشور را از دیگر برنامه های سازمان دارالقرآن و کمیته قرآن ستاد دهه فجر دانست و گفت: در ۲۳ بهمن از تلاش های ۲۸ استاد و پیشکسوت قرآنی تجلیل می شود.
وی در ادامه به برپایی محافل، مسابقات و جشنواره های قرآنی توسط بخش های مردمی و دولتی اشاره کرد و گفت: برنامه های قرآنی دهه فجر از ابتدای بهمن آغاز شده و در طول این ماه نیز مراسم های متنوعی در سطح کشور اجرا می شود و در هفتم بهمن حضور قرآنیان را برای تجدید پیمان در حرم حضرت امام خمینی (ره) خواهیم داشت.
این استاد قرآئت قرآن وعده داد تا یک گزارش نهایی از عملکرد کمیته قرآنی ستاد دهه فجر را ارائه کند و افزود: ۱۲ جشن قرآنی در سراسر کشور برگزار می شود که این برنامه ها در استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران، اردبیل، آذربایجان شرقی و کردستان به ترتیب در روزهای هفتم تا دوازدهم بهمن برگزار خواهد شد.
به گفته قره شیخلو این جشن ها از سیزدهم تا هجدهم بهمن به ترتیب در استان های لرستان، یزد، کرمان، فارس، هرمزگان و تهران با حضور جامعه قرآنی برگزار می شود.
وی با اشاره به همکاری سازمان ها و دستگاه های فرهنگی برای هرچه بهتر برگزار شدن جشن های دهه مبارک فجر گفت: موازی کاری همیشه بد نیست. مثلا ممکن است ده ها محفل قرآنی به صورت همزمان در یک شب و در یک استان برگزار شود و متولی آن می تواند سازمان اوقاف و امور خیریه، ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی یا سازمان تبلیغات اسلامی و یا موسسات قرآنی مردمی باشد.
قره شیخلو از ضرورت کیفیت و انسجام این برنامه ها سخن گفت و افزود: کمیته قرآن ستاد دهه فجر از شهریور ماه با برگزاری جلسات هماهنگی تاکنون چهار جلسه در همین راستا برگزار کرده و هماهنگی میان دستگاه ها به همت نمایندگان این دستگاه ها صورت گرفته است.
وی همچنین اظهار کرد: کمیته قرآن ستاد دهه فجر متشکل از نمایندگانی از شورای توسعه فرهنگ قرآنی، وزارت خانه های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان، سازمان اوقاف و امور خیریه و شورای عالی قرآن است.
رئیس سازمان دارالقرآن الکریم افزود: شبکه قرآن سیما، شبکه رادیو قرآن، خبرگزاری ایکنا، دارالقرآن های نیروهای مسلح، سازمان بسیج دانشجویی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، اتحادیه موسسات قرآنی مردمی کشور و اتحادیه تشکل های قرآنی کشور نیز در این کمیته حضور دارند.