قزوین – نمایند ولی فقیه و امام جمعه قزوین گفت: ایران اسلامی حامی واقعی مستضعفان و ستمدیدگان جهان و دشمن ظالمان است و ندای روشنگری را از تریبونهای نماز جمعه فریاد خواهد زد.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله عبدالکریم عابدینی در خطبه های نماز جمعه قزوین در مسجدالنبی با اشاره به کمبود آب در فصل تابستان گفت: همه باید در این شرایط احساس وظیفه کنیم و بدانیم وضعیت منابع آبی در شرایط بحرانی قرار دارد و اگرتک تک ما صرفه جویی نکنیم با مشکلات جدی روبرو خواهیم شد.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: اگر مدیریت منابع آبی بخوبی صورت نگیرد هم در تامین آب شرب و هم آب کشاورزی چالش جدی خواهیم داشت و دشت قزوین در معرض بی آبی قرار گرفته و خشک خواهد شد.

مردم ترکیه نگران تروریست و داعش هستند

خطیب جمعه قزوین به کودتای اخیر در ترکیه اشاره کرد و افزود: مردم ترکیه نگران تروریست و داعش بودند لذا با کودتا مخالفت کردند و این همراهی در واقع با اردوغان نبود بلکه نگرانی از تروریست ها این وضعیت را دامن زد.

عابدینی اظهارداشت: اگر واقع گرا باشیم باید بدانیم اردوغان زیر سوال مردم است و نباید فکر کند مخالفت مردم با کودتا موافقت با حکومت وی است.

وی بیان کرد: جنایتکاران آمریکایی، سعودی، صهیونیست ها وقتی یک صهیونیست به خاطر دزدی، غارت و جنایت محکوم می شود همه رسانه ها را تحریک می کنند و با بوق و کرنا هیاهو می کنند اما اگر در کشورهای مسلمان و مظلوم هزاران نفر کشته شوند کسی اعتراض نمی کند و مجامع بین المللی و رسانه ها در سکوت کامل هستند.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین تصریح کرد: امروز صهیونیست ها و حامی آنها در جای جای عالم جنایت می کنند و کشتار مردم در سوریه، عراق، یمن و کشمیر در بی تفاوتی فراموش می شود و اگر با این جنایات بلای الهی نازل شود دور از انتظار نیست.

خطیب جمعه قزوین اضافه کرد: باید همیشه به جنایتکاران تلنگر بزنیم و حمایت از مظلومان را سرلوحه کار خود قرار دهیم تا دنیا بداند ایران اسلامی در برابر ستم سکوت نمی کند و حامی مستضعفان است.

وی گفت: اگر در برابر ستم سکوت کنیم در واقع در ظلم مشارکت کرده ایم و مردم ما هرگز با ستم همراهی نخواهند کرد و افشاگری را وظیفه خود می دانند.

نماز جمعه بهترین جایگاه برای اطلاع رسانی و روشنگری است

آیت الله عابدینی با اشاره به سالروز برپایی نماز جمعه گفت: نماز جمعه مرکز ثقل وحدت و انسجام مردم برای حرکت در مسیر تعالی است و ائمه جمعه باید روح تقوی را در این تریبون تقویت کنند.

وی اضافه کرد: باید در خطبه های نماز جمعه از تقوی و ایمان صحبت شود و نمازگزاران پس از حضور در این مراسم در رفتار و گفتار و محبت آنها تغییر ایجاد شود.

خطیب جمعه قزوین گفت: نماز جمعه همایش بزرگ معنویت است و با رصد اوضاع و احوال مسلمانان عالم باید اطلاع رسانی درستی از وضعیت موجود صورت گیرد تا همه در جریان ظلم و ستم در جهان قرار گیرند.

آیت الله عابدینی بیان کرد: در نماز جمعه به فکر چاره برای حل مشکلات بشریت باشیم و با شناسایی دشمنان لازم است هوشیاری خود را برای مقابله با ستمگران حفظ کنیم.

رویکرد دشمنان در برجام مشخص شد

خطیب جمعه قزوین در ادامه با انتقاد از بدعهدی دشمنان در برجام گفت: کسانی که برای برجام زحمت زیادی کشیدند امروز متوجه شده اند و اعتراف می کنند که دشمن بدعهد است و ایکاش به هشدارهای ائمه جمعه در نماز جمعه اهمیت می دادند.

وی اضافه کرد: در نماز های جمعه باید هشدارها داده شود و اگر گوش شنوا بود امروز در برجام دچار بی تعهدی دشمنان نمی شدیم و متوجه می شدیم دشمن قابل اعتماد نیست.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین یادآورشد: وظیفه دیگر ائمه جمعه دادن تذکر و راهنمایی و امر به معروف و نهی از منکر است و در تریبون های نماز جمعه رسالت داریم تا ضمن هشدار و بصریت افزایی مردم را با سیره امامان آشنا کنیم.

مراقب زمین خواری در قزوین باشید

خطیب جمعه قزوین در خطبه دوم نماز در خصوص موضوع زمین خواری در هفت سنگان گفت: یکی از موضوعاتی که در استان قزوین بروز کرده و اگر توجه نشود می تواند نگران کننده باشد تغییر کاربری اراضی کشاورزی است.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری فرمودند اگر خواستند حوزه علمیه را در زمین کشاورزی بسازند اجازه ندهید و این رویکرد اهمیت صیانت از زمین های کشاورزی را نشان می دهد اما در استان گویی برخی از مسئولان در این زمینه کوتاهی می کنند.

عابدینی بیان کرد: حدود ۳۰ هکتار زمین کشاورزی درجه یک در هفت سنگان قزوین در حال خارج شدن از موقعیت کشاورزی و به تملک درآمدن اشخاص بود که چند ماه قبل در شورای عالی شهرسازی کشور برای آن تصمیم گیری و جلوی آن گرفته شد.

وی اضافه کرد: ممنوعیت استفاده از این زمینها برای ساخت و ساز و لغو همه مجوزها در واقع از هدر رفتن بیت المال و آلوده شدن مسئولان به تجاوز به حقوق مردم جلوگیری کرد که جای تشکر دارد اما گویی برخی دست بردار نیستند و می خواهند قانون را دور زده و آن را به نفع خود تفسیر کنند.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: اگر این روش ادامه پیدا کند و برخی مسئولان به قانون تن ندهند اسامی آنها را منتشر می کنیم تا مردم در جریان این تخلف قرار گیرند.

وی گفت: از استاندار و وزیر راه و شهرسازی درخواست می کنیم مراقب باشند و نگذارند حق مردم ضایع شود و بیت المال نادیده گرفته شود.