همدان – رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان همدان با بیان اینکه در ۲۴ نقطه از استان همدان نماز جمعه برگزار می شود، گفت: نماز جمعه پایگاه بیان مواضع حکومت و بیانات ولایت است.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام و المسلمین سید صادق حسینی ضمن اشاره به ۵ مرداد سالروز برگزاری اولین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دستور امام خمینی (ره) و به امامت آیت الله طالقانی، افزود: نماز جمعه روز پیمان بستن با رسول خدا و محل حلقه وصل امام و امت است.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان همدان با اشاره به حدیثی از رسول اکرم (ص) در این خصوص که هرکس در زمان من و بعد از من، بدون دلیل نماز جمعه را ترک کند خداوند کار او را سامان نمی دهد افزود: نماز جمعه و شرکت در آن یک فریضه است و به استناد حدیثی از امام باقر هرکس سه جمعه را بدون علت پشت سر گذاشته و نماز جمعه نخواند خداوند بر دل او مهر می زند چرا که خداوند روز جمعه را به جهت تجمع مخلوقین برای پیمان بستن با رسول خدا معرفی کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین سید صادق حسینی با اشاره به این نکته که حضور امت در نماز جمعه به نشانه بیعت با امام و پشتیبانی کردن از نظام و حضور در صحنه است افزود: نماز جمعه یک مانور است برای زمانی که امام، مردم را به حضور در صحنه دعوت کند و تبیین بیانات ولایت و مواضع حاکمیت از جمله کارکردهای نماز جمعه است و نماز جمعه بدون گرایش به هیچ جناح سیاسی است.

وی در ادامه گفت: امام خمینی (ره) با توجه به جایگاه ویژه نماز جمعه دستور برگزاری این فریضه را در ایران دادند که در پنجم مرداد ماه سال ۱۳۵۸ اولین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در تهران برگزار شد.

حسینی در ادامه افزود: امروز در ۲۴ نقطه از استان همدان نماز جمعه برگزار می شود که هر سال درخواست های زیادی برای افزایش این تعداد وجود دارد که در صورت شهر بودن منطقه و جمعیت بالای ۷ هزار نفر و تجهیزات لازم این تعداد افزایش خواهد یافت.