همدان- معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بابیان اینکه ۳۰۰۰موقوفه در سال جاری در کشور به ثبت رسیده است، عنوان کرد: ۲۵ درصد بیمارستان‌های کشور موقوفه هستند.

به گزارش پرس شیعه، حجت‌الاسلام احمد شرف خانی شامگاه یکشنبه در آیین اختتامیه جشنواره ملی عکس وقف در همدان بابیان اینکه وقف یک امر زیباست، ادامه داد: ۱۷۳ هزار موقوفه در کشور وجود دارد که ساختار هرکدام از آن‌ها یک فیلم‌نامه است.

وی بابیان اینکه وقف باعث توسعه علم در کشور خواهد شد، عنوان کرد: وقف به ساخت مساجد و بیمارستان‌ها ختم نمی‌شود بلکه حتی در انرژی هسته‌ای نیز اتفاق افتاده است.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بابیان اینکه ۸۰۷ نوع نیت وقف در کشور وجود دارد، بیان کرد: هنرمندان باید این نیت‌های زیبا را به تصویر بکشند تا تمدن خود را معرفی کنیم.

حجت‌الاسلام شرف خانی گفت: موقوفات فقط به ساختمان‌های قدیمی ختم نمی‌شود بلکه در عرصه‌های دامداری، کشاورزی نیز بزرگ‌ترین موقوفات راداریم.

وی بابیان اینکه ۵۰۰ دانشگاه و هزاران مدرسه موقوفه در کشور وجود دارد که هیچ‌وقت از آن‌ها نام‌برده نمی‌شود، افزود: تفاوت وقف با صدقات این است که در وقف منتی وجود ندارد.

دو و نیم میلیارد تومان از درآمدهای موقوفات صرف خرید لباس ایتام می‌شود

وی بابیان اینکه در سال جاری دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای خرید لباس ایتام و مستمندان از درآمد موقوفات هزینه خواهد شد، گفت: کسانی که حق موقوفه را نمی‌دهند حق ایتام را می‌خورند و خداوند از حق‌الناس نخواهد گذشت.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به‌عکس و هنر عکاسی گفت: یکی از خوبی‌های وقف این است که برای آیندگان نیز باقی خواهد ماند و باید گفت عکاسان هنرمندانی هستند که این ماندگاری را به وجود می‌آورند.

حجت‌الاسلام شرف خانی بابیان اینکه عکاسان باید امر زیبای وقف را به تصویر بکشند، عنوان کرد: سه هزار موقوفه در سال جاری در کشور به ثبت رسیده است.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بابیان اینکه هنر عکاسی مانند گذشته نیست که در ساختار نگارخانه‌ها یا سالن‌های همایش تعداد اندکی آن‌ها را ببینند، بیان داشت: اگر می‌خواهیم فرهنگی در جامعه ماندگار کنیم باید آن را در ساختار هنر به کار ببریم.

حجت‌الاسلام شرف خانی بابیان اینکه انتقال مفهوم در ساختار هنر ماندگار است، عنوان کرد:روزانه بیش از ۱۸ میلیون نفر با وقف ارتباط دارند.

وی تأکید کرد: اگر می‌خواهیم هنر خود را وقف کنیم باید زیبایی‌های وقف را در قالب هنر برای تجلی این فرهنگ در جامعه ارائه و نهادینه کنیم.

گفتنی است؛ یک‌هزار و ۳۶۶ عکس به دبیرخانه اولین دوره بخش عکس از چهارمین دوره جشنواره وقف چشمه همیشه جاری ارسال شده بود که هیئت داوران ۳۶ اثر را برگزیدند.

در آئین اختتامیه این جشنواره سه اثر به عنوان برتر شناخته و تندیس جشنواره، لوح تقدیر و هدیه نقدی به ترتیب به عرفان سامان‌فر از استان فارس، طاهره رخ‌بخش از استان فارس و شهاب ناصری از استان کردستان اهدا شد.

همچنین از عکاسان امیرحسین جام‌بزرگ، سعید صیرافی، اکبر قاسم‌‌پور، محمد فراهانی و محمد حسین مسلسلی نیز با اهدای هدایایی تقدیر شد.