امام جمعه نجف توافق آمریکا با اقلیم کردستان برای افتتاح ۵ پایگاه نظامی در این اقلیم را در چارچوب سیاست های استعمارگرانه آمریکا توصیف کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از الفرات نیوز، حجت الاسلام سید صدر الدین قبانچی، امام جمعه نجف اشرف، در خطبه‎های نماز جمعه این هفته که در حسینه فاطمه کبری برگزار شد، استعفای ۶ تن از وزیران و موافقت حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق با آن را یک گام موثر در جریان اصلاحات در این کشور دانست و گفت: اصلاحات باید در زمینه‎های مختلف استمرار داشته باشد.

وی خواستار قانون‎مداری پارلمان عراق شد و افزود: تعدیل قانون باید متناسب با اقشار مختلف مردم و از تبعیض طبقاتی به دور باشد.

امام جمعه نجف با اشاره به توافق آمریکا با اقلیم کردستان عراق برای افتتاح پنج پایگاه نظامی در این کشور تصریح کرد: این گونه اقدامات آمریکا بخشی از سیاست استعمارگرایی آنان در منطقه است. عراق با همکاری دوستانش توانایی آزادسازی مناطق تحت اشغال داعش را دارد و این گونه توافق ها به دور از واقعیت است.

وی خواستار برگزاری انتخابات شفاف در عراق شد و ادامه داد: کمیسیون انتخابات عراق برای برگزاری انتخابات در پایان ماه چهارم سال جدید میلادی (فروردین ۱۳۹۶) اعلام آمادگی و مرجعیت نیز نسبت به برگزاری به موقع آن تاکید کرده است.

حجت الاسلام قبانچی اظهارت عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان مبنی بر لغو قانون مبارزه با تروریسم و اعضای حزب بعث را محکوم کرد و اظهار داشت: سخنان وزیر امور خارجه عربستان دخالت آشکار در امور داخلی عراق است.

وی باردیگر سلب تابعیت آیت الله شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین را محکوم کرد و گفت: حکومت آل‎خلیفه آزادی بیان و دینی را در بحرین نقض می‎کند و به مبارزه با شیعیان برخواسته است.

امام جمعه نجف خواستار احترام به کرامت و عزت مردم بحرین شد و افزود: آل‎خلیفه باید اقدامات ظالمانه خود را علیه مردم مظلوم بحرین متوقف کند.

مترجم: عارف ابراهیمی