منابع رسانه ای اعلام کردند که در پیش نویسی که از سوی کشور های عربی حاضر در نشست دوره ای اتحادیه عرب در موریتانی تهیه شده است، بند ضد ایرانی نیز وجود دارد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از فلسطین الیوم، نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب ۲ روز قبل از برگزاری کنفرانس سران کشورهای عربی در نواکشوط در موریتانی آغاز به کار کرد.

بر اساس این گزارش در حالی که قرار است روز دوشنبه ۴ مرداد سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در نواکشوط در موریتانی گرد هم آیند و موریتانی ریاست این اتحادیه را از مصر تحویل بگیرد، نشست وزیران خارجه این اتحادیه از روز شنبه در نواکشوط آغاز به کار کرد و وزرای خارجه اتحادیه عرب پیش نویس پایانی این نشست را مورد بحث و تبادل نظر قرار می دهند.

در همین راستا وزیران خارجه اتحادیه عرب در پیش نویس پایانی، آنچه که مداخله ایران در کشورهای منطقه خوانده اند و حضور نیروهای ترکیه در شمال عراق بحث و گفتگو خواهند کرد. در این زمینه تاکید خواهد شد که ایران باید در روابط خود با کشورهای همسایه اصل حسن همجواری و خودداری از زور و تهدید را لحاظ کند. همچنین آنچه مداخلات ایران در منطقه نامیده می شود، محکوم و از تهران درخواست خواهد شد که اظهارات خصمانه خود را علیه کشورهای عربی متوقف کند!

ادامه حمایت از عبد ربه منصورهادی رئیس‌جمهور مستعفی یمن و برگزاری مذاکرات براساس طرح شورای همکاری خلیج فارس و نتایج مذاکرات ملی محورهای نشست سران است که روز دوشنبه آغاز می‌شود. در این پیش نویس همچنین اقدامات انصارالله در مذاکرات کویت محکوم می‌شود.

همچنین طبق این پیش نویس تلاش های صورت گرفته در راستای فراهم کردن شرایط برای شروع مجدد مذاکرات صلح سوریه مورد استقبال قرار خواهد گرفت و از دبیرکل این اتحادیه درخواست خواهد شد که به تماس های خود با دبیرکل سازمان ملل و استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و دیگر طرف ها برای از سرگیری مذاکرات صلح ادامه دهد.

به علاوه مخالفت با مداخلات نظامی در کشور لیبی و استقبال از آغاز به کار فعالیت های شورای ریاستی این کشور از جمله دیگر محورهای نشست سران خواهد بود. همچنین در این پیش‌نویس درباره مبارزه با تروریسم بر لزوم مبارزه جدی با تروریسم و حمایت از ارتش لیبی در مقابله با تروریست‌ها تأکید شده است.

در خصوص سومالی نیز درخواست سران اتحادیه عرب برای ارائه کمک فوری به این کشور آفریقایی به منظور بازسازی نهادهای امنیتی و نظامی مطرح خواهد شد و این سران از شورای امنیت درخواست خواهند کرد که ممنوعیت تجهیز دولت سومالی به تسلیحات را لغو کند.

این سران همچنین از ترکیه درخواست خواهند کرد که به موجب روابط دوجانبه، نیروهای نظامی خود را از کشور عراق خارج کند.

این در حالی است که برخی منابع دیپلماتیک و آگاه از مخالفت برخی هیئت های عربی با چندین محور این پیش نویس خبر داده اند که از جمله آنها هیئت های لبنان و عراق هستند که با بند مداخله‌های ایران در امور کشورهای عربی مخالفت کرده‌اند. همچنین برخی هیات‌ها نیز بند درخواست عراق برای اتخاذ یک موضع مشخص عربی در قبال حضور نیروهای ترکیه را مورد اعتراض قرار داده اند؛ زیرا برخی از آن‌ها روابط خوبی با آنکارا دارند.

سران اتحادیه عرب بر حمایت از تلاش‌های هدفمند بین‌المللی و عربی برای پایان اشغالگری اسرائیل در اراضی فلسطین و حمایت از طرح فرانسه تأکید خواهند کرد. این سران از اعضای کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه خواهند خواست تا در موضع و گزارش اخیر خود که با قوانین بین‌المللی در تضاد است، بازنگری کنند.

در این پیش‌نویس بر محوریت مساله فلسطین، هویت عربی قدس شرقی به عنوان پایتخت کشور آتی فلسطین، صلح عادلانه، آزادی تمامی اسرای فلسطینی و حل مساله آوارگان تأکید می‌شود.