دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) با انتشار گزارش ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی گفت که یک سوم تلفات غیرنظامیان در افغانستان را کودکان تشکیل می‌دهند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «بخدی»، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) صبح امروز گزارش ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی خود را منتشر کرد.

این گزارش در مورد مصونیت غیرنظامیان افغانستان در جنگ‌های طرف‌های درگیر در این کشور به نشر رسیده است.

گزارش مذکور تصریح می‌کند که تلفات غیرنظامیان در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به زمان مشابه خود در سال ۲۰۱۵ میلادی به طور قابل توجهی در افغانستان افزایش یافته است.

نمایندگان یوناما در کابل اظهار داشتند: این گزارش برای شفاف‌سازی بیشتر در مورد مصونیت غیرنظامیان افغانستان در جنگ‌های طرف‌های درگیر این کشور تهیه شده و در اختیار همه قرار خواهد گرفت.

آنها تصریح کردند: دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان برای کاهش تلفات غیرنظامیان با همه طرف‌های درگیر این کشور که دولت کابل، نیروهای خارجی و طالبان هستند وارد مذاکره شده است.

در ادامه نمایندگان یوناما افزودند: طرف‌های درگیر در افغانستان باید از قوانین بین‌المللی، حقوق بشر و قوانین جنگ برای کاهش تلفات غیرنظامیان پیروی کنند.

این نمایندگان تأکید کردند: گزارش اخیر یوناما در بر گیرنده شکایت‌هایی از غیرنظامیان افغانستانی است که در جنگ طرف‌های درگیر در افغانستان صدمه دیده‌اند.

گزارش یوناما تصریح می‌کند: در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی ۵۱۶۶ مورد تلفات و آسیب به غیرنظامیان افغانستان به ثبت رسیده است که از این میان ۱۶۶۱ نفر کشته و ۳۵۰۵ نفر زخمی شده‌اند.

براساس این گزارش: در سال جاری میلادی با توجه به افزایش تلفات غیرنظامیان، ۴ درصد جنگ‌های زمینی میان طرف‌های درگیر در افغانستان افزایش یافته است.

گزارش یوناما می‌افزاید: طبق بررسی‌ها و آمار به ثبت رسیده از تلفات غیرنظامیان در افغانستان یک سوم از قربانیان جنگ در میان طرف‌های درگیر را کودکان تشکیل می‌دهند.