آیت الله جوادی آملی گفت: خداوند در سوره مبارکه بقره فرمود: زن و شوهر آبروی یکدیگر را باید حفظ بکنند و محرم یکدیگر باید باشند، همان طوری که لباس آبروی آدم را حفظ می کند.

به گزارش پرس شیعه؛ در دین مبین اسلام امر به ازدواج و تشکیل خانواده یکی از مهمترین توصیه‌های راهنمایان دینی به رهروانشان بوده است چنانکه به تعبیر بلند رسول عالمیان(ص) اعراض از این مهم با عبارت «فلیس منّی» یاد شده است. مطمئناً پیروی از مسیر آن حضرت و تبعیّت از سنّت و سیره ایشان در گرو عمل به فرمایشات گهربارشان بوده و بی‌توجهی بدان مذموم است. در این بین نظر آیت الله جوادی آملی در مناسبت‌های مختلف می‌تواند راه‌های اساسی حفظ و تثبیت امر مبارک زندگی زوجین را تقویت بخشد.

آیت الله جوادی آملی در این باره اظهار می دارد: اساس زندگی انسان بر پایۀ رهنمود کسی است که ما را آفرید و آن خدای کریم است. انسان چون مثل فرشته‌ها نیست که بماند برای اینکه نسل محفوظ باشد مسئله نکاح و ازدواج مطرح شد و نکاح و ازدواج هم باید برابر اصولی باشد که پایدار باشد و نسل آینده یعنی فرزند صالح از این خانواده برخیزد. لذا ذات اقدس الهی این مطلب را کاملاً تحلیل کرد که وقتی اقدام می‌کنید به نام خدا شروع بکنید و از خدا فرزند صالح طلب بکنید.

وی با اشاره به وظایف مشترک بین زن و شوهر به رفتار عاقلانه و مورد پذیرش دین در مواجهۀ با مشکلات پرداخته و گفت:زندگی مشترک زن و شوهر یک سلسله وظایف مشترک دارد یک سلسله وظایف خاص را خدای سبحان در قرآن کریم بیان کرد و هم وظایف مخصوص به هر کدام از دو طرف را.
درباره وظایف مشترک فرمود شما یک هسته مرکزی هستید که از شما دو نفر فرزندان صالح ظهور می‌کند ﴿نِسَاؤُکُمْ حَرْثٌ لَکُمْ فَأْتوْا حَرْثَکُمْ أَنَّی شِئْتُمْ وَقَدِّمُوا لْأَنْفُسِکُمْ﴾لذا در طلیعه ازدواج فرمود: به فکر فرزند صالح باشید این وظیفه مشترک بین زن و شوهر است اما درباره وظیفه مخصوص مردها که مسئول تأمین زندگی هستند فرمود:﴿وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ﴾یعنی با همسرتان راهی که عقل و دین می‌پسندد رفتار کنید؛ او کارگر منزل نیست او کارگزار منزل نیست بلکه او رفیق و دوست و همسر و هم‌سنگ و هم‌وزن شماست یعنی طرزی مرد باید در زندگی داخلی با زن رفتار کند که نزد دین معرفه باشد. مرد باید طرزی در منزل زندگی کند که این روش، روش عقلانی باشد که نزد خدا معروف باشد لذا در قرآن کریم فرمود: ﴿وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ﴾

زن وظیفه سکینت و آرامش در خانه را دارد

آیت الله جوادی آملی در ادامه به ایجاد آرامش بین زوجین خصوصا به ظیفه مخصوص زنان اشاره کرده و بیان داشت:درست است که مرد مسکن تهیه می‌کند هزینه تهیه می‌کند لباس تهیه می‌کند غذا تهیه می‌کند اما سَکینت به عهده مرد نیست نه آن قدرت را دارد نه آن وظیفه را، بلکه این وظیفه مخصوص زن است و ایجاد سکینت و آرامش از زن برمی‌آید و هم به عهده زن است چرا که فرمود: ﴿خَلَقَ لَکُم مِنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجاً لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا﴾ آرامش مربوط به امر عاطفی است این سرمایه را خدا گرچه به مرد هم داد اما آن قدری که به زن عطا کرد به مرد عطا نکرد؛ آن مهربانی، آن عاطفه، آن رأفت، آن گذشت، آن حسّ مادری که در زن هست در مرد نیست چه اینکه آن کار کردن و تلاش و عرق ریختنی که از مرد برمی‌آید از زن برنمی‌آید.

اساس زندگی؛ دوستیِ عاقلانه و گذشت عطوفانه از لغزش‌های یکدیگر

صاحب تفسیر تسنیم هماهنگی بین زوجین را در پرتو حیات طیبه که در روایات به قناعت در زندگی نام برده شده میسر دانسته ودستمایه های اساس زندگی را دوستی عاقلانه و مهربانی عطوفانه برشمرده وابراز داشت: بالأخره این دو عنصر اگر بخواهند با هم هماهنگ باشند هم جهیزیه می‌خواهد هم مهریه اما هم جهیزیه باید ساده باشد و هم مهریه چون زندگی پر تلاش و کوشش و پر تجمّل جز دشواری چیز دیگر نیست. همه ما تجربه کردیم دیگر انسان تلاش و کوشش می‌کند یک فرش تهیه کند، یک اتومبیل تهیه کند، آخر با اقساط هم تهیه کرد ولی دید آرام نیست، معلوم می‌شود این را نمی‌خواست بلکه چیز دیگر می‌خواست. انسان یک محبوب ازلی می‌خواهد و خیال می‌کند که محبوب او در مال و باغ و راغ است لذا در ذیل آیه سورهٴ مبارکهٴ نحل که این آیه است ﴿فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاهً طَیِّبَهً﴾ ما او را به حیات طیّبه نایل می‌کنیم یا حیات او را طیّب می‌کنیم وجود مبارک حضرت امیر(ع) فرمود: حیات طیّبه، قناعت است یک انسان قانع خیلی بزرگوارانه زندگی می‌کند. فرمود: ﴿وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَوَدَّهً وَرَحْمَهً﴾ این دو چیز است که اساس زندگی را حفظ می‌کند یکی دوستیِ عاقلانه نسبت به یکدیگر و دیگری مهربانی و گذشت عطوفانه از لغزش‌های یکدیگر.

آیت الله جوادی آملی ادامه می دهد: جهیزیه معمول، مهریه معمول خب یک امر عادی است اما آنها هرگز زندگی را گرم نمی‌کند؛ این دو چیز فرمود زندگی را گرم می‌کند ﴿وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَوَدَّهً وَرَحْمَهً﴾ دوستیِ عاقلانه و گذشت از لغزش‌های دیگران، چون همه ما غیر از معصومین بالأخره لغزشی داریم اگر دوستی بر اساس جوانی و غریزه باشد همین که سن بالا آمده غریزه اُفت می‌کند و اساس خانواده شروع به پاشیدن می‌کند.

زن و شوهر محرم اسرار هم باشند

وی در پایان بحث خود زوجین را به حفظ اسرار خود در همه ابعاد زندگی توصیه نموده و بیان کرد: در سورهٴ مبارکهٴ بقره فرمود: ﴿هُنَّ لِبَاسٌ لَّکُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ﴾ زن و شوهر آبروی یکدیگر را باید حفظ بکنند و محرم یکدیگر باید باشند، اسرار یکدیگر را برای پدر و مادرشان هم نقل نکنند همان طوری که لباس آبروی آدم را حفظ می‌کند و انسان را از سرد و گرم زمانی و زمینی حفظ می‌کند زن و شوهر باید یکدیگر را از سرد و گرم حوادث روزگار حفظ بکنند ﴿هُنَّ لِبَاسٌ لَّکُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ﴾ همین امور باعث شد که ذات اقدس الهی بساط زندگی را بر محور مهر و محبّت تشکیل داد آن وقت جامعه‌ای که خانواده‌اش با این اصول سامان بپذیرد افراد جامعه هم از همین خانواده‌ها نشئت گرفتند جامعه عقل و مهر خواهد بود برای اینکه همه‌شان از خانواده عقل، همه‌شان از خانواده مهر آمدند دیگر در چنین جامعه‌ای نه فساد است نه اختلاس است نه بر خلاف امنیت است نه بر خلاف امانت.
امیدواریم خداوند همگان را، شیعیان اهل بیت را، همه جوان‌ها را مشمول مهر خاصّ خود قرار بدهد و زندگی همه را با برکت قرار بدهد.