هیئتی فرانسوی با انتشار گزارشی فاش کرد که داعش از فروش نفت و گاز و تجارت مواد مخدر و قاچاق آثار هنری سالانه ۳ میلیارد دلار درآمد دارد.

به گزارش پرس شیعه؛ در گزارش هیئت فرانسوی که متشکل از افزون بر ۶۰ کارشناس و پژوهشگر و خبرنگار است، فاش شده است که داعش سالانه ۳ میلیارد دلار درآمد دارد و منابع طبیعی مانند نفت و گاز اولین منبع درآمد این گروه به شمار می رود.

داعش سالانه ۹۰۰ میلیون دلار از این منابع طبیعی یعنی ۶۰۰ میلیون دلار از نفت و ۳۰۰ میلیون دلار از گاز طبیعی درآمد کسب می کند اما حملات هوایی به برخی از شهرها و پایگاههای تحت کنترل این گروه باعث کاهش درآمد آن شده به همین علت این گروه مجبور شده است راههای دیگری برای کسب درآمد بیابد.

از مهم ترین این راهها تعیین مالیات بر آب و برق و وادار کردن ساکنان مناطق تحت کنترل این گروه به پرداخت آن است به طوری که درآمد داعش از این راه در سال ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیون یورو است. علاوه بر این درآمد داعش از قاچاق آثار هنری و تجارت مواد مخدر و سیگار سالانه به ۱۵۰ میلیون دلار می رسد.

کاهش شمار جنگجویان داعش از ۳۰ به ۱۲هزار نفر

براساس گزارش این هیئت، شمار جنگجویان این گروه از سال ۲۰۱۵ رو به کاهش است. شمار جنگجویان این گروه در سال گذشته ۳۰ هزار نفر بود و امسال به ۱۲ هزار نفر کاهش یافته است. علت کاهش شدید شمار جنگجویان داعش، حملات و دخالت های نظامی علیه این گروه است به همین علت این گروه میانگین سن عضوگیری را به ۱۶ و ۱۷ سال کاهش داده است.

در گزارش هیئت فرانسوی آمده است بسیاری از جنگجویان از طریق شبکه های اجتماعی جذب می شوند و ۶۶۰ فرانسوی از جمله ۲۰۰ زن به داعش پیوسته اند.

گزارش این هیئت بعد از سفر اعضای آن به کشورهای مختلف مانند بلژیک، هلند، آمریکا، سوئیس، ترکیه و عربستان تهیه شده و به تازگی در اختیار رئیس انجمن ملی فرانسه قرار گرفته است. این هیئت فعالیت خود را از ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۴ ( ۱۶ دسامبر سال گذشته) آغاز کرد.