سازمان ملل متحد طرح رژیم صهیونیستی برای احداث حدود ۸۰۰ واحد مسکونی غیرقانونی در شرق قدس اشغالی را به شدت محکوم کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از تایمز اسرائیل، «نیکلا ملادنوف» نماینده ویژه سازمان ملل در امور روند صلح خاورمیانه، در بیانیه‌ای با اشاره به محکومیت اقدام اسرائیل در گسترش واحدهای مسکونی غیرقانونی در اراضی اشغالی فلسطین از سوی جامعه جهانی تصریح کرد: من قاطعانه تصمیم اخیر مسئولان اسرائیلی را برای پیشبرد طرح احداث ۷۷۰ واحد مسکونی در شهرک جیلو که در اراضی اشغالی فلسطین حد فاصل بیت لحم و قدس شرقی ساخته شده محکوم می‌کنم.

بر اساس اعلام یک سازمان غیرانتفاعی اسرائیلی که مخالف ساخت و ساز در اراضی اشغالی فلسطین است، ساخت واحدهای مزبور شهرک جیلو را تا حوالی جنوبی قدس شرقی گسترش می‌دهد. این واحدها بخشی از طرحی بزرگتر است که حدود سه سال پیش مصوب شد؛ طرحی که بر اساس آن حدود هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی ساخته خواهد شد.

در همین راستا «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه، نیز در نشست اخیر خود با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین که پنج‌شنبه در پاریس صورت گرفت، ضمن هشدار درباره وضعیت شکننده در خاورمیانه تداوم شهرک‌سازی اسرائیل را مصداق تهدید برشمرد.

اولاند به گزارش اخیر کارگروه چهارجانبه – شامل امریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و سازمان ملل – اشاره کرد که بر اساس آن اسرائیل باید سیاست احداث و گسترش شهرک‌سازی را متوقف کند.

تداوم شهرک سازی اسرائیل در اراضی اشغالی مانعی جدی در روند تلاش‌ها برای برقراری صلح در خاورمیانه محسوب می شود. فلسطینیان به دنبال کشوری مستقل در کرانه باختری و نوار غزه هستند که پایتخت آن قدس باشد.