گرگان- موسیقی آوای فجر با حضور ۱۶ گروه در دو بخش میدانی و صحنه‎ای در گلستان آغاز به کار کرد.

به گزارش پرس شیعه، جشنواره موسیقی آوای فجر گلستان شامگاه یکشنبه با برگزاری اجرای میدانی گروه آوای بلوچ به سرپرستی شیراحمد هنردوست فعالیت خود را آغاز کرد. این اجرا که به صورت میدانی در فضای ورودی تالار فخرالدین اسد گرگانی برگزار شد با استقبال مردم همراه شد و در برخی دقایق باعث به وجود آمدن ترافیک روان در خیابان مجاور تالار که به دلیل کم کردن سرعت خودروها برای دیدن لحظاتی از این اجرای میدانی بود، شد.

این جشنواره با توجه به حضور مدیران استانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری در سالن برگزاری سخنران نداشت و تنها بهمن خداپناه پیشکسوت موسیقی و عضو انجمن موسیقی استان گلستان به نیابت از دیگر مسئولین ورود حضار را خوش آمد گفت.

بهمن خداپناه استاد محمدرضا لطفی را بزرگ مرد موسیقی گلستان نام برد و آثار و خدمات او را در جهت رشد و توسعه موسیقی استان مؤثر دانست.

وی در ادامه از تلاش و زحمات اعضای سابق انجمن موسیقی استان گلستان تشکر کرد و سهیل سرکرده را به عنوان رئیس جدید انجمن موسیقی استان گلستان معرفی کرد.

در این مراسم گروه کر بزرگ گرگان «آداک» به سرپرستی ابوذر اسماعیلی ثالث و همچنین دونوازی دوتار گروه اوغلان بخشی آثار خود را به اجرا گزاشتند، البته اجرای پیانو امید کمیلی به دلیل بروز بیماری تنفسی برای وی برگزار نشد.

گروه آداک

اجرای گروه آداک در افتتاحیه این جشنواره با استقبال خوب مردم رو به رو شد. اجرایی که با لبخندهای حضار و تشویق های فراوان تماشاچیان همراه بود.

یکی از قطعاتی که توسط این گروه برگزار شد قطعه لیتل درامر بوی «little dramer boy» ساخته کاترین کینکات دیوس بود که در سال ۱۹۴۱ برای گروه کُر نوشته شده است.

دیگر اجرای گروه آداک قطعه‌ای با نام کوتوله‌ها یا «short man» بود که آهنگساز آن فردی کوتاه قد به نام رندی نیومن در اعتراض به برخورد انسان‌های عادی با افراد کوتاه قد ساخته شده بود اجرا شد که البته در پایان اجرا تعدادی از حضار گروه آداک را به خاطر این اجرا ایستاده تشویق کردند.

گروه آداک با ۱۲ اجرا کار خود را برای روز افتتاحیه به پایان رساند.

حضور ۱۶ گروه موسیقی در موسیقی آوای فجر امسال

۱۶ گروه در دو بخش میدانی و صحنه‎ای در این جشنواره شرکت دارند، یک گروه از کشور افغانستان و گروه موسیقی سنتی شیدائی به عنوان میهمان ویژه در این جشنواره به اجرای موسیقی خواهند پرداخت.

گره دل آرام کتول با سرپرستی عبدالرضا علمشاهی سال اول حضور خود را در جشنواره فجر گلستان تجربه می‌کند. این گروه در ۹امین جشنواره موسیقی فجر تهران نیز حضور داشته است.

مهدی عظیمی که اجرای دوئت پیانو را به عهده دارد، استاد نسیم خوش نواز و ندا قدرت پناه برای اجرای موسیقی افغانستان نخستین بار است که حضور در جشنواره آوای فجر گلستان را تجربه می‌کنند.

گروه موسیقی فولکلور ترکمن به سرپرستی حاج محمد ایری پیش از این ۶ بار در جشنواره موسیقی فجر تهران شرکت کرده است و در سال ۷۶ به عنوان احیاگر ساز فراموش شده نی زباندار مورد تقدیر قرار گرفته و امسال سومین سال حضورش در جشنواره موسیقی فجر است.

گروه کر بزرگ گرگان «آداک» به سرپرستی ابوذر اسماعیلی ثالث از سال ۱۳۹۰ کار خود را به‌صورت جدی در عرصه‌ی آکاپلا آغاز کرد و سابقه حضور یک دوره در جشنواره بین المللی موسیقی فجر سال ۹۲ و دو دوره موسیقی آوای فجر گلستان را در کارنامه خود دارد.

عصر دوشنبه گروه موسیقی رستاک در این جشنواره هنرنمایی می‎کند. رستاک اولین دوره حضور خود را در موسیقی آوای فجر گلستان را تجربه می‌کند. لازم به ذکر است جشنواره موسیقی آوای فجر گلستان تا ۳۰ بهمن‎ماه ادامه دارد.