زنجان – امام جمعه قیدار با بیان اینکه امروز آمار بالای طلاق های توافقی نگران کننده است، گفت: متاسفانه آمار طلاق توافقی روز به روز در حال افزایش است.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام سید علی طالبی در خطبه های نماز جمعه شهر قیدار، با اشاره به ایام شهادت امام صادق(ع) امام صادق(ع)در فضای نسبتاً مناسبی که به دلیل ضعف دستگاه حاکم حاصل شده بود، افزود: این امام همام با تأسیس بزرگترین دانشگاه علوم اسلامی، به تعلیم و تربیت شاگردان بسیاری پرداخت اگر امام صادق(ع) نهضت علمی خود را پی ریزی نمی کردند، اسلام از میان می رفت.

وی با بیان اینکه دوره امام صادق(ع)عصر شکوفائی تمدن اسلامی است، ادامه داد: اندیشه ها و افکار آن حضرت باید به شکل جامع و کامل در جامعه تبین شود.

امام جمعه قیدار در ادامه با بیان اینکه غفلت، یکی از بزرگترین بیماری‌های اخلاقی و مادر بسیاری از بیماری‌های دیگر است، گفت: این بیماری به قدری خطرساز و مهلک است که خداوند از آن در حدیث معراج که تحفه‌ای عظیم و ارزشمند برای پیامبر و امتش است، به عنوان عامل هلاکت انسان‌ها یاد می‌کند.

طالبی با بیان اینکه نباید غفلت کرد که جنگ احزاب دیگری در جریان است، افزود: یکی از عوامل مهم شکست و ذلت و خواری غفلت از ظرفیت ها و توانمندی های خودی و ناچیزانگاری دشمن و فتنه هاست، وقتی در بستر حیات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خصوصا در حوزه دفاعی، نظامی و امنیتی اتفاق بیفتد، خسارات و آسیب های غیرقابل جبرانی را بر پیکره جامعه وارد می کنند.

وی ادامه داد: غفلت ذلت‏ آفرین است. جامعه ای پویا، عزتمند، مقتدر و جاودانه می ‏ماند که در عین مراقبت از درون و مبارزه بی ‏ملاحظه با آسیب ها و فسادهای داخلی اعم از اخلاقی، اقتصادی و مدیریتی، نسبت به توطئه‏ های بیرونی نیز هوشمندانه عمل کنند.

امام جمعه قیدار با تاکید بر اینکه در مبارزه بی‏ امان با انواع فساد و انحراف، فرقی بین خواص و عوام نیست، باید برخورد قاطع با سرچشمه‏ های اصلی فساد و ظلم به جامعه و مردم شود، افزود: غفلت از درون ممکن است به دو صورت اتفاق بیفتد، یکی غفلت از داشته‏ ها و ظرفیت ها و سرمایه‏ های مادی و معنوی و نیروی انسانی و دیگری غفلت از آفت ها و آسیب های خطرناک مثل عوامل نفوذی داخلی دشمنان؛ گرایش به اشرافی گری در بین مسئولان، دریافتهای حرام و نامشروع از بیت ‏المال که مصداقی بارز از غارت اموال عمومی و شبیخون به بیت ‏المال مسلمین، از مصادیق مهم غفلت نسبت به آسیب جبران ناپذیر است.

طالبی گفت: فیش‏ های نامشروع و دریافت ‏های ظالمانه از بیت ‏المال پدیده ه‏ای دردناک و آزاردهنده بوده که وجدان عمومی را جریحه ‏دار کرد. این مسئله جنبه‏ های منفی و آسیب‏ های فراوانی برای اعتماد عمومی به دستگاه اجرایی کشور و دریافت‏ کنندگان چنین فیش‏ هایی داشته است.

وی افزود: این پدیده اعتماد عمومی به نظام اسلامی را نشانه رفته در صورتی‏ که مسئولان مربوطه برخوردی جدی و صریح با این امر نداشته باشند و رضایت افکار عمومی را در این‏ زمینه کسب نکنند، احتمال آسیب خوردن به اعتماد عمومی به همه دستگاه ‏های کشور وجود دارد. این آسیب امر ساده و کم اهمیتی نیست و باعث جدا شدن مردم از مسؤولان خواهد شد.

طالبی گفت: امری که همگان باید نسبت به آن حساس و برای جلوگیری از آن فعال باشند. برخورد با این دریافت ‏های نامشروع امری نیست که به یک قوه یا یک بخش از دستگاه ‏های کشور مربوط باشد باید همه دستگاه ‏های نظارتی و اجرایی کشور به همراه قوه قضائیه و نیز قوه مقننه ورود جدی پیدا کنند و برای برخورد روشن و صحیح با این معضل اقدام جدی کنند.

امام جمعه قیدار با بیان اینکه یکی دیگر از مصادیق غلفت که بسیار خطرناک است غفلت نسبت به برنامه‏ ها و نقشه های مرموز و خطرناک جبهه کفر و شرک و الحاد و نفاق است، گفت: آنچه در این‏ زمینه ضروری است، صحنه‏ خوانی میدان جنگ و مبارزه است. این‏که در حال حاضر ما در چه شرایطی قرار داریم و هم‏چنین جبهه دشمن – جبهه مقابل – در چه شرایطی قرار دارد.

طالبی افزود: بر همگان روشن است که صحنه گردان تمامی فتنه‏ هایی که علیه جهان اسلام و ملت های مظلوم و مسلمان به‏ ویژه نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران در جریان است، آمریکای جنایتکار و رژیم صهیونیستی و برخی دیگر از کشورهای اروپایی و غربی قرار دارند.

وی با اشاره به سالروزه شهادت آیت ‏الله شهید شیخ فضل‏ الله نوری(ره) از رهبران مشروطه مشروعه در سال ۱۲۸۸، افزود: از بین شخصیت های دوران مشروطه یک شخصیت در سخنرانی های حضرت امام پررنگ دیده می شود و آن شیخ شهید فضل الله نوری است و آن به خاطر نظام سیاسی مطلوب در اندیشه شیخ فضل الله نوری است.

امام جمعه قیدار با اشاره به سالگرد نهضت مشروطه و صدور فرمان مشروطیت در سال ۱۲۸۵، گفت: مشروطیت به عنوان یکی از مهمترین تحولات تاثیر گذار تاریخ معاصر کشور ماست هر چند قریب به صد سال و اندی از این جریان مهم می گذرد اما هنوز آثار و عواقب این نهضت بزرگ و انحرافات بعدی آن در حافظه ملت ایران وجود دارد.

طالبی افزود: مشروطیت درس ها و عبرت های فراوانی برای ما دارد و سئوالاتی را باید پاسخ داد که به پاسخ به آن ها درس های مشروطیت برای ماست.

وی گفت: یکی از مهمترین علل موثر در انحراف این نهضت این است که نخبگان در این ماجرا نتواستند به وظایف خود چنان که باید عمل کنند. تفرقه در میان نخبگان و توجه نکردن به امر وحدت و فراموش کردن اهداف اصلی نهضت غفلت از دسیسه های دشمنان عواملی بود که باعث شد نخبگان کشور در این آزمون مهم شکست بخورند و کشور به چنین عواقب بزرگی گرفتار شود.

امام جمعه قیدار با بیان اینکه عامل دیگر کنارزدن روحانیت از رهبری نهضت‏ بود حضور روحانیون متعهد و مبارز در مرکز مبارزه بود که شکل عمومی و مردمی به مبارزه بخشید، گفت: عامل مهم دیگر جدا شدن نهضت از مردم بود عامل مهم پیروزی در نهضت، مردم بودند، ولی، انگلیس ها با مکر و حیله و خدعه آمدند بر امواج مشروطیت سوار شدند، مردم و رهبران مردمی را کنار زدند، مشروطیت سر از استبداد رضاخان درآورد.

طالبی در ادامه به دهم مردادماه روز جهانی شیر مادر اشاره کرد و افزود: در تمام منابع اسلامی مثل قرآن کریم به عنوان مهمترین و اساسی ترین منبع، روایات پیامبر اکرم(ص)و معصومین( ع) مطالب مهمی در مورد تغذیه با شیرمادر و آثار و احکام آن آمده است.

امام جمعه قیدار با بیان اینکه امروز آمار بالای طلاق های توافقی نگران کننده است، گفت: متاسفانه آمار طلاق توافقی روز به روز در حال افزایش است و زوجینی که به این صورت از هم جدا می شوند بسیار زیاد شده اند.

طالبی افزود: پشیمانی های بی سود در طلاق های توافقی‏ یکی از مشکلات طلاق های توافقی این است که در این گونه طلاق ها، زوجین خانواده ها را مطلع نمی کنند و خانواده و بستگان وقتی متوجه ماجرا می شوند که کار تمام شده است و از این رو پادرمیانی برای حل مشکل دیگر فایده ای ندارد. ‏

وی گفت: معمولا تعداد زیادی از زوجین بعد از طلاق توافقی، پشیمان می شوند، چون این کار می تواند در پی یک عصبانیت یا موارد جزیی دیگر صورت گیرد که دو طرف به عواقب آن فکر نکرده باشند، اما متأسفانه وقتی طلاق انجام شد بازگشت زوجین به زندگی مشترک، سخت تر می شود.

امام جمعه قیدار گفت: دین مقدس اسلام برای جلوگیری از هم پاشیدگی خانواده و باز سازی زیر ساخت های خانواده که در اثر مناقشات بین زن و شوهر متزلزل شده دستور می دهد که داورانی به منظور ایجاد صلح بین طرفین از هر دو طرف انتخاب شوند تا حضور داوران باعث شود اعضای یک خانواده بازهم در کنار هم قرار بگیرند همانطور که در سوره نساء آیه ۳۵ آمده است.

طالبی افزود: متأسفانه بحث داوری در طلاق امروز مورد غفلت مردم و مسئولان جامعه قرارگرفته است و به یک امر صوری و فورمالیته تبدیل شده است متاسفانه عده ای در ازای دریافت پول، داور طلاق می شوند و مبالغی را به دلخواه اعلام می‌کنند و بدون این که شناختی از طرفین داشته باشند داور صوری طلاق می شوند.

وی در ادامه با اشاره به فرا رسیدن دهه کرامت، گفت: روز اول ذی ‏القعده میلاد حضرت معصومه(س) که روز دختران نیز نامگذاری شده و یازدهم ذی القعده میلاد شمس الشموس، انیس النفوس، حضرت امام رضا(ع) است که چند سالی است که فاصله میلاد حضرت معصومه(س) و برادرش امام رضا(ع) را «دهه کرامت» نامگذاری کرده‏اند که این دهه فرصت مناسبی برای‏ ترویج فرهنگ و اخلاق رضوی‏ است.