یزد ـ نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: مردم بسیاری از نقاط دنیا شناخت درستی از اهداف و ایده‌های انقلاب ندارند و لازم است در این زمینه شفاف سازی صورت گیرد.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه یزد با تاکید بر اینکه باید سبک زندگی خود را بر اساس هدف عالی و در مسیر رضای خداوند متعال تعریف کنیم، اظهار داشت: خداوند متعال دوست دارد بندگانش در مسیر کمال قدم بردارند و این شیطان است که انسان را عقب‌مانده، ناقص و بی‌ایمان می‌پسندد و همواره فقر و بدبختی در دنیا و آخرت را برای انسان طلب می‌کند.

وی بیان کرد: انسان باید در دنیا طوری قدم بردارد که در مسیر زندگی دنیا و در زندگی جاودانه آخرت دچار ضرر و خسارت نشود.

امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالروز شهادت امام صادق (ع) و تسلیت به مناسبت این روز عنوان کرد: زندگی امام محمدباقر (ع) و امام جعفر صادق (ع) مصادف با اواخر حکومت بنی‌امیه بود و به دلیل جنگ و جدل‌های بنی امیه و بنی عباس، مردم نسبت به حکومت‌ها بدبین بودند و اعتقادات و دین آنها نیز دچار تزلزل شده بود.

دوران امام صادق (ع) دوران شکوفایی دین اسلام بود

وی یادآور شد: در آن دوران هرکسی برای خودش خط مشی جدیدی در اعتقادات پیدا کرده بود و آن را اجرا می کرد به همین دلیل نیز بسیاری از فرقه‌ها در آن زمان شکل گرفت.

ناصری ادامه داد: اعتقادات مردم بسیار ضعیف و متنوع بود و خلفا نیز از این فرصت استفاده کردند و ضمن تاراج بیت‌المال، ضربه های جدی و سنگینی به اعتقادات دینی مردم وارد کردند.

خطیب جمعه یزد عنوان کرد: در چنین شرایطی امام صادق (ع) فرصتی پیدا کردند تا انقلابی عظیم و تحولی بزرگ در علم و دانش و دین ایجاد کنند و از آن زمان پایه ریزی اساسی و علمی برای مبانی دین اسلام انجام دادند و آن دوران، دوران شکوفایی دین اسلام بود.

وی با اشاره به اینکه جاعلان حدیث، احادیث بسیاری را از پیامبر اسلام جعل کرده بودند به نحوی که ابوحریره خود اذعان داشت که ۴ هزار حدیث جعل کرده و حلال خدا را حرام و حرام خدا را حلال کرده است، افزود: مسائل علمی و فقهی در آن زمان مغفول و بر زمین مانده بود و اسلام به تمام معنا فقیر بود.

تخصصی شدن علوم از خدمات امام صادق (ع) به جهان علم و دانش بود

ناصری یادآور شد: در دوران پیش از دوران امام صادق (ع) مجالی به امامان معصوم (ع) برای ترویج دین و روشنگری درباره مسائل اسلام نمی دادند اما در دوران امام صادق (ع) شرایط عوض شد و ایشان دانشگاه بزرگ اسلام را تشکیل داد و همه رشته های علوم مختلف را پایه گذاری کرد.

وی با بیان اینکه امام صادق (ع) مسئله پژوهش و تحقیق را در اسلام نهادینه کرد و شاگردان متخصصی را در رشته های مختلف تربیت کرد، اظهار داشت: اولین فردی که در دنیا علوم را تخصصی کرد، امام جعفر صادق (ع) بود.

ناصری بیان کرد: امام صادق (ع) گروه‌هایی برای تعلیم و تربیت شیعیان خود تشکیل داد و سلسله‌هایی را پایه گذاری کرد که تاکنون نیز ادامه دارد و برای اینکه شیعیانش در معارف و احکام دین محروم نباشند، وکلایی را مشخص کرد که آنها رابط امام صادق (ع) با مسلمین بودند و جالب است که همه این حرکت‌ها مخفیانه و در شرایطی که امام تحت نظر بودند، انجام شد.

دنیای علم تا ابد مدیون حرکت‌های امام باقر (ع) و امام صادق (ع) است

وی با تاکید بر اینکه خدمات امام صادق (ع) به دین اسلام بسیار بود، ‌ تاکید کرد: دنیای علم نیز تا ابد مدیون حرکت‌های امام محمدباقر (ع) و امام جعفر صادق (ع) است.

امام جمعه یزد در خطبه دوم نمازجمعه این هفته یزد با تاکید بر اهمیت امانتداری در دین مبین اسلام اظهار داشت: امانتداری جدای از بازگرداندن امانتی به شکل صحیح و سالم به دست صاحبش، نگاهی عمیق‌تر و گسترده‌تر دارد به نحوی که از اسلام، ایمان مردم، پست و مقام، ریاست، فرزند، پدر و مادر، مال و اموال و … همه به عنوان یک امانت الهی یاد شده است.

ناصری، خیانت در امانت را خیانت به خدا و رسول خدا و مومنین دانست و افزود: تمام آنچه از نعمت‌های خدا در دستان بندگان است، امانت است و نباید به نعمت‌های خدا به عنوان یک امانت خیانت کنیم زیرا نسبت به اعمال، گفتار و کردارمان نسبت به مواهب الهی مسئولیم.

دریافت حقوق‌ های نامتعارف خیانت در امانت بیت المال است

وی افزود: حتی ایمان و عقیده و آبروی مردم نیز امانت هستند و اگر نسبت به آنها خدشه ای وارد کنیم، رعایت امانت را نکرده ایم در حالی که اگر جانب امانت را در ابعاد مختلف رعایت کنیم دیگر در جامعه شاهد کم فروشی، بیکاری، غیبت، تهمت، تعرض به بیت المال، دریافت حقوق‌های میلیونی و میلیاردی و … نخواهیم بود.

ناصری با اشاره به اینکه یکی از افرادی که حقوق‌های کلان برده و درآمد هنگفتی داشته در شمال تهران معادل ۶۰ سال حقوق یک کارگر را صرف خرید چهار چشمه توالت فرنگی برای کاخی که برای خود ساخته کرده است، ‌ تصریح کرد: اینها تعرض به بیت‌المال است و این افراد در محضر خداوند متعال مواخذه می‌شوند.

خطیب جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر توجه به توانمندی‌های درونی بیان کرد: غلفت از توانمندی‌های درون خودمان و غفلت از توانمندی‌های دشمن، صدمه و آسیب به دنبال دارد بر این اساس نباید از نعمت ‌های خدادادی غافل باشیم بلکه باید از آن به بهترین نحو استفاده کنیم.

وی با تاکید بر پرهیز از توانمندی‌های اجتماعی، دینی، سیاسی، اقتصادی و … افزود: در همه این زمینه‌ها باید توانمندی‌هایمان را بشناسیم و نسبت به تقویت آنها اقدام کنیم.

نسبت به تقویت فطرت توحیدی فرزندان غفلت صورت گرفته است

ناصری ادامه داد: اگر مبنای امور خود را بر اساس اختلاف و اقدامات بیهوده بگذاریم، توانمندی‌های درون از بین می رود همچنان که تاکنون از بین رفته به عنوان مثال بی توجهی به فطرت توحیدی فرزندان و تربیت دینی آنها مورد غفلت قرار گرفته و دشمن از این غفلت در بسیاری از موارد استفاده کرده و اگر این روند ادامه پیدا کند، با شرایط خطرناکی مواجه خواهیم شد.

وی تصریح کرد: مردم و مسئولان نباید از فرزندان خود و تربیت صحیح آنها غفلت کنند بلکه باید ضمن تربیت صحیح و آموزش آموزه‌های دینی، استعدادهای آنها را نیز به درستی شناسایی کنند و از آنها در مسیر کمال فردی و اجتماعی بهره بگیرند.

امام جمعه یزد، غفلت از توانمندی‌های دشمن از یک سو و توطئه‌های آنها از سوی دیگر را نیز از ضررهای بزرگ برای جوامع به ویژه جوامع اسلامی یاد کرد و اظهار داشت: باید دنیا را زیر نظر داشته باشیم و از توطئه‌ها، حرکت‌ها، رفت و آمدها و پیشرفت های دنیا آگاه باشیم.

سفرای ایران در سایر کشورها با چشم و گوش باز مسائل دنیا را رصد کنند

وی تصریح کرد: رایزنان فرهنگی و سفرای ایران در سایر کشورها باید با چشم و گوش باز حواسشان به همه دنیا باشد و تغییر و تحولات فرهنگی، اجتماعی، نظامی، سیاسی و دینی را اطلاع رسانی کنند تا مسئولان کشور از آن مطلع باشند.

ناصری همچنین بر ضرورت اطلاع رسانی ایده های انقلاب برای دنیا و روشن کردن این ایده ها تاکید کرد و بیان داشت: برخی کشورها اهداف ما را وارونه می‌فهمند و به همان شکل وارونه نیز به مردم انعکاس می دهند به همین دلیل نباید از روشنگری اهداف انقلاب در دنیا غافل شویم.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه امام خمینی (ره) منادی وحدت میان شیعه و سنی بود اما کشوری نظیر عربستان ایران را تفرقه افکن میان شیعه و سنی معرفی کرده و به دلیل شفاف نبودن اهداف و ایده های انقلاب، این تفکر در میان برخی از مردم کشورهای منطقه نهادینه شده است.

حضور ایران در سوریه مانع نفوذ داعش به سرزمین‌های اسلامی شد

ناصری یادآور شد: باید به همه دنیا به ویژه مردم مسلمان منطقه بگوییم که اگر ایران در سوریه حضور نداشت امروز داعش نه لبنانی باقی گذاشته بود نه عربستانی و نه ایرانی و این یک توانمندی است و باید این توانمندی‌ها و خدمات را به دنیا معرفی کرده و از آرمانهای خود دفاع کنیم.

وی تاکید کرد: در جامعه اسلامی باید مردم مسلمان را آگاه کنیم و دست اسرائیل و آمریکا را رو کنیم و با قدرت و توان و با حمایت‌ها و ارشادهای هوشیارانه، به موقع و زیبای رهبری به عزت برسیم.