زنجان – نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان با بیان اینکه امروز ناقضان حقوق بشر مدعی حمایت از آن هستند، گفت: ادعای حقوق بشری از سوی آمریکا و کشورهای غربی یک ادعای دروغ و بی اساس است.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام علی خاتمی در خطبه نماز جمعه شهر زنجان با اشاره به شهادت امام جعفر صادق(ع) و تسلیت این ایام به شیعیان گفت:۹ مرداد ماه سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) موسس مذهب شیعه جعفری است و شیعه کسی است که در همه امور زندگی خود پیرو فرد دیگری باشد و اصل کلمه شیعه در قرآن نیز آمده است و این کلمه را همه ائمه نیز بیان کرده و به آن تاکید داشته اند.

وی با بیان اینکه امام صادق امام ششم مسلمانان است و ما شیعیان ۱۲ امامی هستیم، ادامه داد: یکی از علل این مهم این است که پس از رحلت پیامبر اسلام برخی اجازه ندادندکه احادیث پیامبر در جامعه ترویج شود و این احادیث تا برقراری کلاس ها درس امام صادق ادامه داشته و امام جعفر صادق تفکرات ناب اسلامی را آموزش دادند و این دلیلی است که ما شیعیان علی ابن ابی طالب را شیعیان جعفری می نامند.

خاتمی با اشاره به موقعیت زمانی دوران امامت حضرت امام جعفر صادق(ع)، افزود: در دوران امامت امام محمد باقر حکومت بنی امیه تضعیف شد و در این دوران امام محمد باقر بزرگترین آکادمی علمی علوم اسلامی و تربیت علمائی در رشته های قرآن،تفسیر و حدیث را پایه گذاری کردند و امام جعفر صادق(ع) پس از ایشان این آکادمی را توسعه داداند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان با بیان اینکه امروز ناقضان حقوق بشر مدعی حمایت از آن هستند، گفت: ادعای حقوق بشری از سوی آمریکا و کشورهای غربی یک ادعای دروغ و بی اساس است که دروغ بدودن این ادعاها را در حمایت این کشورهای از ترویست های اسرائیلی و عربستانی می بینیم.

خاتمی افزود: ۱۴ مرداد روز جهانی حقوق بشر و حفظ کرامت انسانی است و هیچ دینی به اندازه دین اسلام برای انسان ارزش قائل نشده است و در حال حاضر کسانی در جهان مدعی حقوق بشر شده اند که خود ناقضان حقوق بشر در تمامی جهان هستند ودولت و دولتمردان آمریکایی طلایه داران نقض حقوق بشر هستند و تمامی دنیا هنوز زندان های گوانتانامو و ابوغریب و یا حمله نظامیان این کشور به کاروان عروسی افغان ها و یا حمایت از تروریست اای نامدار جهانی را به یاد دارد ولی با این وجود اینان ادعای حقوق بشر میکنند.

وی در ادامه با اشاره به هشتم مرداد بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی، گفت: شیخ اشراق از عرفا و فلاسفه بزرگ در تمامی جهان است و این فیلسوف و عارف نامی مایه افتخار استان ما است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان همچنین به ۱۲ مرداد سالروز تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اشاره کرد و گفت: تشکیل این نهاد یکی از ضروریات پس از انقلاب اسلامی است و این نهاد وظایفی از برگزاری مراسمات ملی،انجام مقدمات و دعوت عمومی مردم و نیز خط دهی و انتشار بیانیه ها اعلام مواضع،را بر عهده دارد و از جمله نهادهایی است که همیشه پیرو خط امام و رهبر بوده اند.

خاتمی در ادامه با اشاره به روز نام گذاری روز دختر به مناسبت میلاد حضرت معصومه یادآور شد: ۱۴ مردادسالروز ولادت حضرت معصومه است و به عنوان روز دختران نیز نامگذاری شده واین روز نیز و آغاز هفته کرامت است و امیدواریم که دختران و زنان کشور ما در همه ابعاد زندگی خود زندگی حضرت معصومه را الگو قرار داده وپیرو این بانوی بزرگوار باشند .

وی ادامه داد: حضرت فاطمه معصومه(س) الگو و سرمشقی برای تمامی جوانان به ویژه دختران است که این مهم باید مورد توجه قرار گیرد.

خاتمی در ادامه به هفته حج و اعزام نشدن حجاج ایرانی به مراسم حج امسال اشاره کرد و گفت: این هفته ،هفته حج نام گذاری شده و هر ساله در این هفته برنامه ریزی و تمهیدات حج صورت میگرفت ولی امسال با تحریم شدن حج برای ایرانیان توسط خادم الحرمین، سد سبیلی برای حج مسلمانان ایرانی شدند که این گناه بزرگ و نابخشودنی است.