وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که افغانستان در فهرست سال۲۰۱۶ کشورها، از لحاظ قاچاق انسان، مقام دوم را داراست.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «آوا»، نهاد امداد وانکشاف سریع (FRD) افغانستان گفت که با این که رتبه افغانستان نسبت به سال‌های گذشته تغییر نکرده، اما آمار قاچاق انسان در این کشور افزایش یافته است.

«محمدشعیب ناصری» رییس این موسسه نیز اعلام کرد که بر پایه گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در هر ۳۰ ثانیه یک انسان قربانی قاچاق انسان در جهان می‌شود.

این موسسه ضمن انتشار بیانیه ای از سران دولت افغانستان خواست تا همگام با کشورهای همسایه همکاری‌های منطقی را در مبارزه علیه قاچاق انسان شکل دهد.

موسسه امداد و انکشاف سریع افغانستان همچنین از نهادهای ملی و بین‌المللی خواست تا در مبارزه علیه این پدیده با دولت کابل همکاری کنند.

لازم به ذکر است که افغانستان پیش از این، در سال های ۲۰۱۰ الی ۲۰۱۳ نیز در ردیف دوم فهرست قابل توجه/ «watch list» قاچاق انسان در سطح جهان قرار گرفته بود.

بر اساس آمارهای موجود، حدود ۸۰ درصد از قربانیان قاچاق انسان زنان و دختران هستند و ۴۶ درصد از کل قربانیان قاچاق انسان به انگیزه سوء‌استفاده جنسی ربوده می‌شوند. این در حالی است که آمار قاچاق زنان و دختران در کشور پاکستان و برخی کشورهای حوزه خلیج‌فارس در حال افزایش است.