منابع نزدیک به سرویس های اطلاعاتی ترکیه اعلام کرده اند که امارات متحده عربی تامین مالی کودتای نافرجام ترکیه را برعهده داشته است.

به گزارش پرس شیعه؛ این منابع در گفتگو با «میدل ایست آی» ضمن بیان این مطلب اعلام کردند: پیش از وقوع کودتای نافرجام ترکیه، دولت امارات با عوامل این کودتا در ارتباط بوده و در این راه از فردی با نام «محمد دحلان» به عنوان رابط میان «فتح الله گولن» و کودتاگران حاضر در ترکیه استفاده کرده است.

محمد دحلان، عضو ارشد دفتر مرکزی جنبش فتح است که تا چند روز گذشته در امارات به سر می‌برد. وی متهم به انتقال پول به کودتاگران و همچنین ارتباط با فتح الله گولن پیش از وقوع کودتا است.

به نوشته میدل ایست آی، در شبی که کودتای ترکیه رخ داد(۱۵ جولای) رسانه های پان عرب که مقر آنها در دبی است از جمله شبکه های العربیه و اسکای نیوز، گزارش داده بودند که کودتا علیه دولت ترکیه با موفقیت همراه بوده است.

بر اساس این گزارش، پس از نافرجام بودن این کودتا امارات تلاش نمود تا خود را از دحلان دور کند از همین روی وی را مجبور به ترک این کشور کرد و احتمال می رود که دحلان هم اکنون در مصر باشد.

عصبانیت امارات از دحلان در حالی است که در ماه می این کشور به همراه مصر و اردن وی را شخصی مناسب برای جانشینی «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان، معرفی کرده بودند.