دستگاه امنیتی مصر از سفر عضو سابق اخوان المسلمین به ایران جلوگیری کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از آناتولی، یک مقام امنیتی که نخواست نامش فاش شود اظهار داشت: کمال الهلباوی عضو سابق گروه اخوان المسلمین که با استفاده از خطوط هوایی قطر عازم دوحه بود، در جریان بازرسی در فردوگاه قاهره اعلام کرده که برای شرکت در کنفرانس گروه های اسلامی که هفته آینده در ایران برگزار می شود به این کشور سفر می کند.

این مقام امنیتی اعلام کرد: بر اساس قوانین دستگاه های امنیتی مصر، اتباع این کشور بدون اجازه رسمی حق سفر به ایران را ندارند، به همین دلیل سفر وی به قطر و از آنجا به ایران جلوگیری شده است.

دکتر الهلباوی سخنگوی سابق جنبش اخوان المسلمین مصر است، وی در ماه مارس سال ۲۰۱۲ بر اساس آنچه که وی انحراف اخوان المسلمین از روش و مسیر درست می دانست از اخوان جدا شده و جزء منتقدان بزرگ اخوان المسلیمن به حساب می آمد. وی اکنون عضو مجلس ملی حقوق بشر مصر است.

لازم به ذکر است که حکومت مصر از دسامبر ۲۰۱۴ قوانینی را در مورد سفر اتباع مصر به برخی کشور ها تصویب کرد که بر اساس آن باید دستگاه امنیتی این کشور به مسافران برای سفر به برخی کشور ها اجازه دهد. در آگوست ۲۰۱۵ کشور های دیگری نیز به این فهرست اضافه شدند، که نام ایران نیز در میان آنها است.

ژانویه گذشته نیز دستگاه امنیتی مصر از سفر متفکر اسلامی دکتر «راسم النفیس» به ایران به خاطر نداشتن مجوز امنیتی جلوگیری کرد.