نیروهای امنیتی لبنان عامل بمب‌ گذاری خودرویی که از آن برای حمله تروریستی سال ۱۳۹۲ به سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت استفاده شده بود، دستگیر کردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از المنار، نیروهای امنیتی لبنان عامل بمب گذاری خودروی مورد استفاده در حمله تروریستی سال ۱۳۹۲ به سفارت ایران در بیروت را دستگیر کردند.

بنا بر اعلام روزنامه «الاخبار» لبنان فرد دستگیرشده «احمد فاضل» معروف به «ابوالطیب» است که از عوامل گروه تروریستی جبهه النصره در ساخت بمب و بمب گذاری خودروها می باشد.

بر اساس این گزارش یکی از خودروهایی که توسط ابوالطیب بمب گذاری و از طریق منطقه «عرسال» در شمال شرقی لبنان وارد این کشور شده بود، در عملیات تروریستی علیه سفارت ایران در بیروت استفاده شده است.

وی اعتراف کرد که خودروی مذکور از نوع جیپ شورلت مشکی و دارای پلاک لبنان بود و دو تن از عناصر تروریستی با نام های «ابوالحسن الفلسطینی» و «ابو الهیجاء اللبنانی» خودروی مذکور را به عرسال منتقل کردند و یک ماه بعد مطلع شد که از آن در حمله انتحاری به یکی از سفارتخانه‌ ها در بیروت استفاده شده است.

در همین راستا نیروهای امنیتی لبنان پس از پیگیری ها متوجه شدند که این خودرو همان خودرویی است که به وسیله آن به سفارت ایران در بیروت حمله شده است. فاضل همچنین به بمب گذاری چندین خودروی دیگر نیز اعتراف کرده است.

روزنامه الاخبار افزود که «احمد فاضل» پیش از معروف شدن به «ابوالطیب» در دانشکده پزشکی دانشگاه البعث سوریه مشغول به تحصیل بوده و پس از ناآرامی های سوریه به گروه تروریستی موسوم به «کتائب الفاروق» در القصیر پیوست و علیه نیروهای سوریه جنگید.

وی سپس به همراه گروه های تروریستی به منطقه «یبرود» رفته و در آنجا به النصره پیوست و با «ابومالک التلی» سرکرده این گروه در منطقه «رنکوس» بیعت کرد. فاضل سپس خود را «ابوالطیب» لقب داده و از آن زمان مشغول بمب گذاری خودروها شد.

لازم به ذکر است که در حمله تروریستی ۱۹ نوامبر ۲۰۱۳ (۲۸ آبان ۱۳۹۲) به سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت، ۲۳ تن از جمله ابراهیم انصاری، رایزن فرهنگی ایران در لبنان، و همسر یکی از دیپلمات‌ های ایرانی کشته شده و بیش از ۱۶۰ نفر دیگر زخمی شدند.