قم – مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: جهت تولید نظریات حقوق بشر اسلامی باید به آنچه در قرآن و احادیث آمده توجه ویژه داشت.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله علیرضا اعرافی قبل از ظهر سه‌شنبه در سمینار تخصصی بین المللی حقوق بشر اسلامی که در مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) قم برگزار شد طی سخنانی با بیان اینکه مجموعه‌های حوزوی از ذخایر بزرگ فقهی برخوردار است، گفت: حوزه در زمینه حقوق بشر رسالت سنگینی دارد و می‌تواند از ظرفیت‌های خود برای بهره‌برداری مطلوب استفاده کند.

وی در ادامه ضمن تأکید بر این مطلب که باید ارزش‌های دینی را بر پایه مبانی گسترش دهیم، ابراز کرد: از این طریق می‌توانیم سخنانی را منطبق با ادبیات امروز به دنیا ارائه دهیم.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه اسلام برای کرامت‌های انسانی معیار داده است، گفت: توجه به نیازهای جامعه بشریت یک از اولویت‌هایی است که اسلام بدان اشاره داشته است.

لزوم ارائه نظریات عالمانه در زمینه حقوق بشر اسلامی

وی در ادامه تأکید کرد: اندیشمندان جهان اسلام باید از حرکت‌های منفعلانه فاصله بگیرند و با دیدگاه عالمانه و حکیمانه نسبت به حقوق بشر موضع‌گیری کنند و با رویکرد فقهی و با کمک از آموزه‌های دینی نظرات و اندیشه‌های خود را اعلام کنند.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه شکل‌گیری گروه‌هایی همچون داعش و تکفیری‌ها که به نام دین دست به خشونت می‌زنند باعث شده تا برای ورود به مباحث حقق بشر تنگناهایی ایجاد شود، گفت: باید فعالانه در این عرصه حضور داشت و موانع را شناسایی و برطرف کرد.

وی با بیان اینکه می‌توان با تکیه به فقه اهل بیت(ع) که دارای ذخایر فراوانی است عناصر حقوق بشر را استخراج کرد، گفت: باید در حوزه درس‌هایی از سوی فضلایی که آشنا به اندیشه‌های زمان هستند پایه ریزی شود تا از این طریق بتوان به نظریات ارزشمندی دست پیدا کرد.

حقوق بشر ریشه در باورهای الهی دارد

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر اینکه حقوق بشر در اسلام ریشه در باورهای الهی دارد، عنوان کرد: پشتوانه حقوق بشر در اسلام با پشتوانه‌ای که در حقوق بشر غیر اسلامی وجود دارد متفاوت است و در اسلام نگاه به انسان فراتر از ساحت‌های مادی است.

وی نظم بخشی به اندیشه‌های حقوق بشر اسلامی را برای مسلمانان ضروری دانست و گفت: باید اقدامات در این زمینه گسترش پیدا کند و در این زمینه باید به تعالیم قرآنی و احادیث توجه ویژه صورت گیرد.

آیت الله اعرافی در ادامه ضمن تأکید بر اینکه حقوق بشر اسلامی آمادگی لازم را برای مباحثه با مراکز حقوق بشر بین المللی را دارد، ادامه داد: فعالیت حقوق بشر اسلامی نشان می‌دهد که حقوق بشر بین المللی در مقام عمل دارای تضادها و اشکالاتی است که همین امر باعث حمایت غرب از تروریسم شده است.

وی اسرائیل را به عنوان نمونه‌ای از حمایت غرب در برابر تروریسم عنوان کرد و ادامه داد: غرب به گروه‌هایی که نظریات و تئوری‌های تکفیری را تولید می‌کند نگاه قانونی دارد و حتی به کمک به آنها درصدد گسترش قدرت آنها است.