به گفته مسئولان جشنواره امام رضا (ع) ۵۶۵ هزار و ۲۵۶ نفر از ۷۷ کشور جهان در ۸۴ رشته چهاردهمین دوره این جشنواره مشارکت کرده‌اند.

به گزارش پرس شیعه؛ نشست خبری تشریح برنامه‌ های بخش بین‌الملل چهاردهمین جشنواره بین‌المللی امام‌ رضا (ع) ظهر امروز سه‌شنبه ۱۲ مرداد با حضور ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس شورای امور بین‌الملل این جشنواره و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سید جواد جعفری دبیر جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) و مدیرعامل بنیاد امام رضا(ع) و همچنین معاونان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در محل این سازمان در تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست ابراهیمی ترکمان با اشاره به حدیثی از امام رضا(ع) گفت: امام رضا (ع) حدیثی با این مضمون که «دوست هر کس، عقل او و دشمنش جهل اوست»، گفت: در مطالعات اسلامی توجه زیادی به عقل صورت گرفته است اما امروزه در جهان مدرن آنچه دنیا را فرا گرفته، جهالتی است که گروه‌های تکفیری به آن دامن می‌زنند.

وی با اشاره به محبوبیت امام رضا (ع) در دل‌های تمامی انسان‌ها در جهان، گفت: ۱۴ سال است که عطر امام رضا (ع) و شمیم دهه کرامت در قالب جشنواره امام رضا (ع) در سراسر جهان پراکنده شده و ما هم به عنوان مجریان این جشنواره، مفتخریم که میزبان تنها امام معصوم در کشورمان باشیم.

ابراهیمی ترکمان با اشاره به اینکه شعار چهاردهمین جشنواره امام رضا(ع) «گفتگو و عقلانیت در سیره امام رضا(ع)»، گفت: این جشنواره پنجشنبه ۲۱ مرداد افتتاح و شنبه ۲۳ مرداد خاتمه می‌یابد. خوشبختانه امسال دبیرخانه به صورت دائمی تأسیس و در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مستقر شد. ۷۷ کشور مجری این جشنواره هستند و با توجه به آنکه در سال ۲۰۱۷ مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شده است، ۱۸ نفر از خادمان فرهنگ رضوی مجدداً به این جشنواره دعوت شده‌اند و همچنین هشت نفر از کشورهایی مانند بلژیک، آذربایجان، نروژ، بریتانیا و سنگال به عنوان برگزیده شناخته و معرفی می‌شوند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: همچنین بسته‌های فرهنگی برای ۴۵ کشور ارسال شده و کارگروه‌های علمی برای ترویج فرهنگ رضوی تعریف شده است. در این دوره پژوهشگران فرهنگ رضوی توجه ویژه‌ای صورت گرفته و مقالات برتر پیش‌همایش بانوان فرهنگ رضوی چاپ شده است.

رئیس شورای امور بین‌الملل جشنواره امام رضا (ع) همچنین گفت: امسال پروژه کتاب‌پژوهی امام رضا (ع) شروع شده و از جمله کتاب «امام مهربانی» به سه زبان انگلیسی، عربی و فارسی چاپ شده است. امسال از ظرفیت‌های فضای مجازی استفاده بهینه‌ای در جهت ترویج فرهنگ رضوی در سراسر جهان صورت گرفته است و برنامه‌هایی که تدوین شده، همگی برآمده از خِرد جمعی با همکاری نهادهای مختلف به ویژه بنیاد فرهنگی هنری امام رضا (ع) است.

وی از عمیق‌تر شدن شناخت هنرمندان و اهالی فرهنگ در کشورهای همجوار نسبت به جشنواره امام رضا(ع) و فرهنگ رضوی سخن گفت و آن را نتیجه برگزاری ۱۴ دوره این جشنواره عنوان کرد و گفت: در بخش بین‌الملل آثار زیادی تألیف یا ترجمه شده و در خارج از کشور نیز افراد مختلفی شعرهایی درباره امام رضا(ع) سروده‌اند و آنها را در قالب کتاب‌هایی چاپ کرده‌اند.

ابراهیمی ترکمان همچنین از آغاز به کار مجمع جهانی خادمان رضوی از سراسر دنیا در این دوره از جشنواره امام رضا(ع) خبر داد و گفت: امسال آثاری از هنرمندان و فرهیختگان از کشورهای مانند اندونزی، اوگانادا، تاجیکستان، قزاقستان، قطر، آذربایجان، عراق، پاکستان، ترکیه، بنگلادش، سنگال، کویت، لبنان، هند، روسیه، اسپانیا، میانمار، مراکش و گرجستان به دبیرخانه ارسال شده است.

وی گفت: با توجه به اینکه مکتب اهل‌بیت مکتبی است که توجهش به انسان‌ها، بما هو انسان است اما علاقه‌مندی زیادی نسبت به جشنواره در کشورهای مختلف برای تولید و ارسال آثار فرهنگی و هنری به وجود آمده است.

در این نشست همچنین سید جواد جعفری مدیرعامل بنیاد امام رضا(ع) با بیان اینکه در این دوره از جشنواره امام رضا(ع) شاهد اتفاقات بسیار مهم، خوشایند و چشمگیری هستیم، گفت: جشنواره سه ویژگی دارد؛ مردمی بودن، تنوع و فراگیری.

وی در توضیح بیشتر گفت: این جشنواره یک جشنواره مردمی است از این جهت که دهه کرامت برخاسته از آن است. برای تنوع است از این جهت که ۸۴ شاخه دارد و هیچ قشری از اقشار جامعه بی‌نصیب از آن نیست و فراگیر است چون دارای وجهه بین‌المللی است و در ۷۷ کشور برگزار می‌شود.

به گفته جعفری، تنها در یکی از برنامه‌های جشنواره امسال امام رضا(ع) ۲۳۸ هزار نفر از سراسر جهان در رقابتی سالم و سازنده با مطالعه سه کتاب «دوست مهربان کبوترها»، «اعترافات غلامان» و «علی‌ابن‌موسی‌الرضا» با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

وی از مشارکت دانشگاه‌های کشور در برگزاری جشنواره امام رضا(ع) سخن گفت و یادآور شد: امسال و در چهاردهمین دوره این جشنواره ۲۴۰۰ نقطه در ۷۷ کشور جهان میزبان برنامه‌های جشنواره خواهند بود.

مدیرعامل بنیاد امام رضا(ع) با اشاره به آماری از رقابت‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی و هنری جشنواره چهاردهم امام رضا(ع) گفت: ۵۶۵ هزار و ۲۶۵ نفر در جشنواره امام رضا (ع) شرکت کرده‌اند که در بخش نهضت کتابخوانی رضوی ۲۳۵ هزار و ۳۸۲ نفر، در بخش حفظ احادیث رضوی ۶۵ هزار و ۴۰۰ نفر، در بخش دلنوشته‌ای به امام رضا (ع) ۱۳۷ هزار و ۸۰ نفر، در بخش کودک و نوجوان ۵۲ هزار و ۲۳۸ نفر و در بخش تولیدات علمی، فرهنگی، هنری، مطبوعاتی و دیجیتالی ۷۴ هزار و ۷۱۸ نفر شرکت کرده‌اند که این تعداد، ۳۶۴ هزار و ۸۳۶ اثر تولید کرده‌اند.

جعفری در پایان سخنانش از توجه ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین دولت و مجلس و نیز مراجع و آیات عظام و همچنین پشتیبانی‌ها و دلدادگی‌های مردم با مشارکت در این جشنواره، قدردانی کرد.