وزارت دفاع ژاپن در گزارش سالانه خود ضمن اشاره به اقدامات پکن در دریای چین جنوبی، در خصوص امتناع چین از پذیرش حکم دیوان داوری لاهه ابراز نگرانی کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع ژاپن در گزارش سالانه خود ضمن اشاره به اقدامات پکن در دریای چین جنوبی، در خصوص امتناع چین از پذیرش حکم دیوان داوری لاهه ابراز نگرانی کرد.

این گزارش جدید با نام «دفاع ژاپن ۲۰۱۶» علاوه بر ترسیم اولویتهای دفاعی توکیو برای سال آتی، نگرانی عمیق ژاپن از رشد چین در منطقه اقیانوس آرام را بیان می کند.

در این گزارش آمده است: «در میان کشورهای همسایه یک روند قابل توجه برای مدرنیزه کردن و تقویت توان نظامی جهت تشدید فعالیتهای نظامی وجود دارد».

در این گزارش، بطور ویژه به اقدامات پکن در دریای چین جنوبی اشاره شده است. «دیوان دائمی داوری لاهه در حکم صادره خود، ادعاهای ارضی چین را رد کرد. پکن از قبول این حکم صادره سرباز زد و قصد دارد که پروژه های آبادسازی اراضی در این منطقه را دنبال نماید».

این درحالیست که وزارت دفاع چین از این گزارش به دلیل بزرگنمایی موقعیت موجود در منطقه انتقاد کرد. دولت چین در بیانیه ای اعلام کرد: «ارتش چین به شدت از این [گزارش] ناخشنود است و قاطعانه با آن مخالفت می کند».

آمریکا و متحدان آن در اقیانوس آرام- از جمله ژاپن- نگرانی خود را از احداث جزایر مصنوعی توسط پکن در دریای چین جنوبی اعلام کردند و مدعی شدند که این ساخت و سازها برای برقراری یک منطقه پدافند هوایی [به نفع چین] مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

چین می گوید که از حق ساخت و ساز در درون قلمرو خود برخوردار است و از این جزایر برای اهداف بشردوستانه استفاده خواهد کرد.

گفتنی است که پنتاگون تاکنون تعدادی گشت دریایی و هوایی تهاجمی را در مجاورت محل اجرای این پروژه های عمرانی اجرا کرده و وعده داده است که به این گشت زنی ها ادامه خواهد داد. علاوه بر این، واشنگتن رزمایشهای نظامی مشترکی را با متحدان منطقه ای خود از جمله ژاپن در این منطقه برگزار کرده است.