دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور از وجود “ارتباط” بین هیلاری کلینتون رقیب دموکرات خود با گروه تروریستی داعش سخن گفت.

به گزارش پرس شیعه؛”استفان میللرن” مشاور ارشد ستاد مبارزات انتخاباتی ترامپ در بیانیه ای که روزنامه دیلی میل منتشر کرد، گفت: هیلاری کلینتون با سازمان های وحشی و تندرو در ارتباط است و این ارتباط فراتر از ارتباط هر نامزد ریاست جمهوری بارز دیگری در تاریخ معاصر می باشد.

وی افزود: ما فهمیده ایم که کلینتون از یک شرکت مرتبط با داعش (لافارج) پول قبول کرده است. هیلاری از بیان حقیقت درباره جنگ داعش علیه افراد دارای اعتقادات و گرایش ها، سبک های زندگی و نیز ارزش های متفاوت سرباز می زند.
ستاد ترامپ برای اتهامات خود علیه کلینتون به تحقیقات منتشر شده در روزنامه لوموند در ۲۱ ماه ژوئن گذشته استناد کرد.

در این تحقیقات آمده بود که شرکت سیمان سازی فرانسوی لافارج حفظ منافع تجاری خود در سوریه با واسطه با گروه داعش مذاکره کرده و مالیات پرداخته است.

در بخشی از این تحقیقات آمده است که شرکت لافارج به واسطه‌های گروه داعش در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ میلادی مالیات پرداخت کرده و با مذاکره، مسیرهای امنی را برای تردد کامیون ها و کارگران خود در مناطق شمال سوریه مشخص کرده است.

براساس این تحقیقات، شرکت لافارج کارخانه سیمانی را در ۱۵۰ کیلومتری شمال حلب در سال ۲۰۱۰ میلادی احداث کرد که با وجود ناآرامی ها در سوریه، تا سال ۲۰۱۳ میلادی فعالیت می کرد.

شرکت لافارج برای تامین امنیت خود و کارکنانش فردی به نام احمد جلودی اردنی تبار را در ماموریتی به نیابت از خود برای “دریافت مجوز از داعش جهت اجازه برای تردد کارکنانش از مراکز ایست و بازرسی” اعزام کرد.

این تحقیقات حاوی مدارک تردد ممهور به مهر داعش و امضای به اصطلاح وزیر دارایی داعش در حلب است و آن را دلیلی براین امر دانسته است که شرکت لافارج عملا با عناصر مسلح قرارداد بسته است که اجازه نقل و انتقال تولیدات شرکت در آنجا داده شود.

لافارج در سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی کارخانه خود را که نزدیک به یکصد نفر در آن کار می کرد، تخلیه کرد و سپس داعش بعد از انفجار انتحاری علیه یک مرکز ایست و بازرسی کارگران، کارخانه را به کنترل خود درآورد.
روزنامه واشنگتن پست آمریکا نوشت: هیلاری کلینتون از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۲ میلادی عضو هیئت مدیره این شرکت فرانسوی بود و سپس برای تمرکز وقت خود روی مبارزه انتخاباتی ریاست جمهوری همسرش، از آن استعفا داد.