وزارت امنیت داخلی آمریکا گزارش داد که عناصر داعش از سال ۲۰۱۴ تا ژوئیه ۲۰۱۶، صد حمله تروریستی در کشورهای غربی انجام دادند که ۴۴ درصد آنها با موفقیت همراه بود.

به گزارش پرس شیعه؛ وزارت امنیت داخلی آمریکا اعلام کرد که ۴۰ درصد از حملات داعش علیه کشورهای غربی متوجه آمریکا بوده است و در آن، اهدافی در داخل آمریکا یا شهروندان و منافع این کشور در خارج هدف قرار گرفته اند. تیراندازی در اورلاندو و سان برناردینو، حمله با چاقو در دانشگاه کالیفرنیا، تلاش برای حمله به سفارت آمریکا در آفریقای جنوبی و تلاش برای بمب گذاری در نیویورک و واشنگتن نمونه هایی از این حملات هستند.
بر اساس اساس این گزارش، پس از آمریکا فرانسه با ۲۰ درصد حملات، انگلیس و استرالیا با ۸ درصد ، بلژیک با ۷ درصد ، آلمان و اسپانیا با ۵ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. این فهرست کانادا، دانمارک، ایتالیا و برخی دیگر از کشورها را نیز در برمی گیرد.
بر اساس این گزارش، شهر نیس فرانسه به عنوان اولین و صدمین هدف برای حملات تروریستی داعش برگزیده شده بود. در اولین تلاش تروریستی داعش در غرب، در سال ۲۰۱۴ یکی از عناصر این گروه سعی کرد تا با بمب به محل برگزاری کارناوال این شهر نفوذ کند اما توسط پلیس بازداشت شد. در سال ۲۰۱۶ نیز یک هوادار داعش با انجام حمله تروریستی ۸۴ نفر را در نیس به قتل رساند.
در نیمه اول سار جاری شمار کشته ها و زخمی ها در حملات تروریستی علیه کشورهای غربی به ۸۷۵ نفر بالغ گردید که از شاخص دو سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ با ۷۵۰ کشته و زخمی بالاتر است.
میانگین کشته ها و زخمی های یک حمله نیز از ۴۸ به ۵۸ نفر افزایش یافت. بیشترین حملات تروریستی در سال گذشته در پاریس با ۴۸۰ کشته و زخمی، در بروکسل با ۳۲۵ نفر و در نیس با ۲۸۵ نفر به ثبت رسید.

اکثر حملات یاد شده توسط یک تروریست از عناصر داعش یا هواداران آن صورت پذیرفته است. ۴۷ درصد حملات در ۲۰۱۶ به طور مستقیم توسط گروه تروریستی داعش سازماندهی شد و ۵۳ درصد آنها به واسطه هواداران این گروه انجام گرفت. گفتنی است این نسبت در سال گذشته به طور متوالی ۳۵ درصد و ۶۵ درصد بوده است. تقریبا نیمی از حملات توسط افرادی انجام گرفت که در سوریه و عراق آموزش دیده بودند اما معمولا عوامل حمله در خود کشورهای هدف جذب و به کار گرفته شده اند.
گزارش وزارت امنیت داخلی آمریکا همچنین بیان می کند که پی بردن به اهداف تروریست ها و پیشگیری از تحقق آن برای نهادهای امنیتی سخت و دشوار شده است؛ زیرا سرکرده های داعش از اعضای خود می خواهند هوشیار باشند و از وسایل تماس رمزگذاری شده استفاده کنند. میزان استفاده از مواد منفجره در حملات در حال افزایش یافتن است. تروریست های داعش در سال ۲۰۱۴ فقط در ۱۱ درصد حملات از مواد منفجره استفاده کردند اما این شاخص در سال ۲۰۱۴ رقم ۴۷ درصد را نشان می دهد.
این گزارش تاکید می کند که راه های مورد استفاده از سوی پناهجویان گذرگاه اصلی نفوذ تروریست ها به اروپا به شمار می آید. مقامات آمریکا معتقدند داعش از برنامه پذیرش پناهندگان از منطقه خاورمیانه برای نفوذ دادن هواداران خود به درون آمریکا سود می جوید.
در ۹۰ درصد حملات تروریستی عوامل حمله مردان کمتر از ۳۰ سال بوده اند. اکثر حملات تروریستی از سال ۲۰۰۰ به این سو در چهار کشور عراق ، پاکستان ، افغانستان و هند روی دادند و گروه های تندرو عامل بیش از هشتاد درصد تلفات جانی در این چهار کشور هستند. بیش از ۷۲ هزار حمله تروریستی از سال ۲۰۰۰ به این سو در جهان انجام گرفته که طی آن تقریبا ۱۷۰ هزار نفر کشته شده اند.