حجت الاسلام حسینی، مشاور وزیر ارشاد در امور روحانیت در همایش «کرامت انسانی در آموزه های رضوی» گفت: کرامت انسانی زیرساخت اخلاق انسانی است.

به گزارش پرس شیعه؛ همایش کرامت انسانی در آموزه های رضوی از سری برنامه های چهاردهمین جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) است با حضور جمعی از پژوهشگران و محققان در فرهنگسرای امام خمینی(ره) زنجان به کار خود پایان داد.

در این مراسم آیت الله علی خاتمی نماینده ولی فقیه در استان زنجان اظهار کرد: قرآن کریم در سه آیه به کرامت انسانی اشاره کرده است که در آیه «ولقد کرمنا بنی آدم» به صورت شفاف بیان شده است.

وی با اشاره به آیه دیگری در قرآن کریم که فرشتگان به فرمان خداوند بر انسان سجده کردند، ادامه داد: این مقوله کرامت انسانی را مورد تاکید قرار داده است.

نماینده ولی فقیه در استان به نامه امیرمومنان به مالک اشتر اشاره کرد و گفت: در این نامه نمونه کامل کرامت انسانی عیان است.

امام رضا (ع) به کرامت انسانی برای همه انسان ها اعتقاد دارند

در ادامه این مراسم مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور روحانیت با اشاره به اینکه فلسفه بعثت پیامبر، اخلاق بر بستر کرامت انسانی مستقر است، گفت: کرامت انسانی زیرساخت اخلاق است.

حجت الاسلام محمدرضا حسینی با بیان اینکه کرامت انسانی زیرساخت اخلاق انسانی است، ادامه داد: در تعریفی که از کرامت بیان شده است ارجمندی و بخشندگی به عنوان معنا و مفهوم کرامت یاد شده است و زمانی که کرامت را به خدا نسبت بدهند بخشندگی و اگر به انسان مرتبط کنند اعمال انسانی مورد تاکید است.

وی تصریح کرد: کرامت انسانی بحث مهم و مورد توجه خداوند در قرآن است لذا آیات قرآنی به صورت مفهومی به این موضوع می پردازند از اینرو کرامت انسانی در دین اسلام به عنوان یک اصل راهبردی و سیاست کلان مطرح است.

حجت الاسلام حسینی اضافه کرد: اگر به چرایی کرامت انسانی بپردازیم متوجه می شویم دلیل کرامت انسانی اشرف مخلوق بودن انسان است جایی که خداوند پس از خلق انسان به خود می بالد و به خود احسن می گوید.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور روحانیت خاطرنشان کرد: خداوند نسبت به هیچ مخلوقی چنین ادبیاتی ندارد و آن را اشرف مخلوقات نمی نامد و از فرشتگان میخواهد تا بر انسان سجده کند.

وی با بیان اینکه خداوند پس از خلق انسان همه آنچه بر روی زمین و آسمان است را به تسخیر انسان درآورد، افزود: خداوند از همان ابتدا قدرت تسخیر را به انسان بخشید.

حجت الاسلام حسینی منشا این کرامت را کلام خداوند در قرآن و سیره ائمه معصومین خواند و افزود: کرامت هم ذاتی و هم اکتسابی است که خداوند به عنوان موهبت در درون انسان ها قرار داده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۵ هزار آیه در قرآن به اخلاق می پردازد و این تعداد آیه پنج ششم قرآن را تشکیل می دهد، افزود: فلسفه بعثت پیامبر اخلاق است و این اخلاق بر بستر کرامت انسانی مستقر است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور روحانیت با بیان اینکه مجموعه باید ها و نبایدهای اخلاقی بر مبنای کرامت انسانی است، گفت: کرامت انسانی در نگاه ثامن الحجج تفسیر سیره نبی اکرم و ائمه اطهار است. امام رضا(علیه السلام) کرامت انسانی را در بین مردم نهادینه کرد.

در ادامه این مراسم با حضور آیت الله سلیمی و آیت الله محمدی از کتاب «آموزگار ماندگار» تالیف آیت الله محمدی اصل و «عقل سلیم» تالیف آیت الله ابوالفضل سلیمی رونمایی و متن پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) نیز قرائت شد. تقدیر از برگزیدگان این مراسم نیز پایان بخش این همایش ملی بود.