رئیس حوزه های علمیه کشور گفت: هجرت‌های امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س) و امامزادگان نمونه‌هایی از هجرت است که زمینه گسترش آرمان‌های الهی در سطح جهان و نجات پیروان ایشان را فراهم کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت‌ الله علیرضا اعرافی ضمن تشریح اهداف و ابعاد هجرت در تاریخ اسلام اظهار کرد: پایه ریزی ارکان اسلام با هجرت گره خورده و هجرت یک اصل بنیادین در اندیشه قرآنی و اسلامی است.

وی هجرت را زمینه ساز انتقال پیام معارف اسلامی به بیرون مرزهای اسلام دانست و تصریح کرد: هجرت راهکاری مهم برای شکست حصارها بوده و بستر توسعه مرزهای فکری و معرفتی را فراهم می‌کند.

وی قم و ری را نگین‌های درخشان تاریخ حوزه‌های علمیه دانست و تصریح کرد: در قم در مجاورت امامزادگان عظیم‌الشان و بارگاه حضرت معصومه(س) حوزه علمیه کهن شکل گرفته که مبدأ تحولات شگرفی در تاریخ بوده است.

آیت‌الله اعرافی هجرت امام رضا(ع) را راهبردی دانست و با اشاره به مهندسی این هجرت توسط این امام همام، بیان کرد: هدف مأمون از تحمیل این هجرت به امام رضا(ع) هضم خط رسالت و خاندان پیامبر(ص) در بنی عباس بود که امام رضا(ع) در این مسیر ضمن اتخاذ راهبردی کلان، نقشه شوم مأمون را خنثی کردند.

وی با اشاره به برنامه‌های دهه کرامت، لزوم الهام پذیری از جریان‌های تاریخی اسلام را مورد توجه قرار داد و گفت: درس مهاجرت راهبردی و به کارگیری شیوه‌های نوین در فضای تبلیغی در سیره امام رضا(ع) باید در دوران انقلاب اسلامی مورد توجه باشد تا بتوان اندیشه و معارف اسلامی را در سطح جهان گسترش داد.

امام جمعه موقت قم به‌کارگیری ابزار و شیوه‌های جدید در انتشار معارف اهل بیت را ضروری عنوان و تصریح کرد: یکی از بزرگ‌ترین درس‌های امام رضا(ع) به ما مبارزه هوشمندانه با سلطه گران عصر خود است و امروز ضروری است با بهره گیری از ابزار جدید نسبت به نهادینه سازی این مبارزه اقدام کنیم.

وی رفتار حکیمانه امام رضا(ع) مقابل جریان‌های انحرافی را یادآور شد و افزود: برگزاری جلسات مناظره و گفت و گوی دینی در عین تعامل و دوستی، سرافرازی مباحث مستدل و منطقی شیعیان را در این مباحثات به دنبال داشت.

آیت‌الله اعرافی لزوم رفتار حکیمانه و با تدبیر در ارتباط باب مشکلات جهان اسلام را مورد تاکید قرار داد و گفت: ما باید با مذاهب مختلف اسلامی از مسیر تعامل و گفت‌وگو وارد شویم و از تکفیر پرهیز کنیم تا دشمنان از این فرصت علیه ما استفاده نکنند.

وی با اشاره به بررسی مراحل نهایی انتشار دانشنامه امام رضا(ع) گفت: به زودی جلد نخست این دانشنامه رونمایی می‌شود که نویدبخش اطلاعات خوبی برای جامعه علمی و نخبگان اسلامی است.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه کارگیری ظرفیت‌های هنر در معرفی معارف دینی را مؤثر دانست و افزود: باید عرصه‌های جدیدی به سوی هنر دینی باز شود و هنرهای مختلف در راستای معرفی اهل بیت و معارف اسلامی به کار گرفته شود.

وی خواستار تقویت نگاه بین المللی در بزرگداشت جشن‌های دهه کرامت شد و افزود: استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی و رسانه، تولید کتاب و محصولات مجازی می‌تواند نسل جوان را به سمت معارف اهل بیت جذب کند.