آمریکا گروه «جماعت الاحرار» پاکستان که چندی پیش از گروه «تحریک طالبان» جدا و با روند صلح در پاکستان مخالفت کرده بود را در فهرست گروههای تروریستی قرار داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «روزنامه پاکستان»، آمریکا ضمن قرار دادن این گروه تروریستی فعال در پاکستان در فهرست سازمان های تروریستی، آن را در فهرست تحریم نیز قرار داد و اعلام کرد که دارایی های این گروه باید ضبط شود و هر نوع همکاری و معامله با گروه جماعت الاحرار ممنوع است.

وزارت خارجه پاکستان نیز در واکنش به این اقدام آمریکا اعلام کرد که اسلام آباد از این اقدام واشنگتن استقبال می کند.

لازم به ذکراست که گروه تروریستی جماعت الاحرار که سه سال گذشته پس از تصمیم دولت اسلام آباد برای برگزاری مذاکرات صلح با گروه تحریک طالبان پاکستان از این گروه جدا و با روند صلح در پاکستان مخالفت کرده بود، تاکنون مسئولیت انجام پنج فقره از انفجارهای مرگبار طی این سال ها را به عهده گرفته است که یکی از آنها انفجار انتحاری چند ماه پیش در پارک «گلشن اقبال» شهر لاهور بود که دست کم ۷۰ نفر در این حمله تروریستی کشته شدند.

گروه تروریستی جماعت الاحرار همچنین مسئولیت انفجار مرگبار سال گذشته در نقطه مرزی «واگه» در نزدیکی دروازه مرزی میان پاکستان و هند را نیز به عهده گرفته بود که ۶۰ پاکستانی در این انفجار کشته و بیش از یکصد نفر مجروح شدند.

جماعت الاحرار به دنبال بالاگرفتن اختلافات درون گروهی در طالبان پاکستان، در شهریور ماه سال ۹۳ از طالبان جدا و اخیرا هم از گروه تروریستی داعش اعلام حمایت کرده است.