اردبیل – نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با اشاره به مناسبت هفته حج تاکید کرد که ممانعت از حج ایرانیان عقوبت سختی برای آل‌سعود خواهد داشت.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت‌ الله سید حسن عاملی امروز ظهر در خطبه های نماز جمعه اردبیل ممانعت از حج ایرانیان را مصداق کامل “صد عن سبیل الله” دانست که خداوند عقوبت سختی برای آن در قرآن ذکر کرده است.

وی از کارشکنی آل سعود و از اینکه امر مقدس و آسمانی حج را تا حد یک ابزار برای فشار، باج خواهی و انتقام تنزل داده انتقاد کرد.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: آل سعود قصد خدمت دهی به حجاج ایرانی را ندارد و برائت از مشرکین بهانه است همچنانکه پنج سال است حجاج سوری را منع کرده اند در حالی که آنها اصلا برائت از مشرکین ندارند.

وی ادامه داد: حج برخلاف گفته مفتی های سعودی و دولت آل سعود و حکومت های مسلمان سکولار عبادت فردی نیست. حج میثاق با ابراهیم است که در میدان مبارزه با حکومت و حاکم ناصالح یک تنه اقدام به شکستن بت ها کرد.

عاملی افزود: خداوند کعبه را خانه توحید معرفی می کند و این با حاکمیت مشرکین بر این خانه متناسب نیست. خداوند طواف به خانه عتیق و آزاد را می خواهد نه خانه اسیر را.

وی بیان داشت: حج قصه امتحان ابراهیم برای رسیدن به امامت است و اقتضای آن تلاش برای امامت انسانهای ابراهیم گونه است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان متذکر شد: علت اینکه حج در زمان و مکان خاص انجام می شود این است که مقاصد اجتماعی از آن تدارک دیده شده و الا ماهیت حج چنان تنظیم می شد که هر کس آن را در خانه، کاشانه و وطن خود به جای آورد.

وی تصریح کرد: اعمالی مثل رمی جمرات که در آن شیطان سنگسار می شود تناسبی با عبادت فردی ندارد و ممکن نیست با تسلط شیطان بزرگ بر امت اسلام، رمی شیطان محمل عقلانی داشته باشد و حاجی تا رمی شیطان نکند نمی تواند به اعمال مکه وارد شود و لذا تقدیم اعمال مکه بر منی در فقه شیعه و سنی جز برای اضطرار جایز نیست.

عاملی همچنین از پزشکانی که در روز شهادت امام صادق (ع) به صورت داوطلبانه در مناطق سنی نشین استان حاضر شده و بیماران را به طور رایگان مداوا کرده و داروی رایگان در اختیار آنان قرار دادند، تقدیر کرد.

وی این اقدام بزرگ پزشکان را گامی مهم در زیباسازی تلقی شهروندان از جامعه پزشکان و قدمی بزرگ در وحدت شیعه و سنی دانست.