قیدار – امام جمعه قیدار گفت: خبرنگار باید فارغ از هرگونه وابستگی حزبی، تنها به فکر انجام وظیفه سنگین و خطیر خود باشدو با فداکاری، گذشت ، ایثار و بدون توجه به مادیات به فکر خدمت به مردم باشند.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام سید علی طالبی با اشاره به آغاز دهه کرامت افزود: در دهه کرامت واقع شدیم که آغازش با ولادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه است و پایانش با ولادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع)و در وسط این دهه بزرگداشت حضرت صالح ‏بن‏ موسی الکاظم(ع) و بزرگداشت حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه‏ واقع شده است این ایام را تبریک می گویم و این ایام فرصت بسیار مغتنمی جهت آشنائی با این خاندان پاک است.

امام جمعه قیدار در ادامه به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم با معظم له اشاره کرد و گفت: از آغاز مذاکرات هسته‏ ای رهبر معظم انقلاب بارها و بارها متذکر شده بودند که نباید به آمریکا به‏ عنوان یک کشور استکباری و خود بزرگ‏ بین در هرجا که بتواند، نقض عهد می‏ کند،خوش‏بین بود.

طالبی افزود: پس از برجام نیز آمریکا در طول بیش از یک‏سالی که از برجام می ‏گذرد و نیز بیش از شش ماهی که و لزوم انجام تعهدات طرف ‏های غربی به ‏خصوص آمریکا می‏ گذرد، از نقض عهد دست برنداشته و با تمام تلاش به ‏دنبال کارشکنی در مبادلات اقتصادی ایران با دنیاست.

وی ادامه داد: پس از برجام و اتمام تعهدات ایران اگر چه برخی از مسؤولان داخلی کشور جسته گریخته از موارد نقض برجام سخن گفتند ولی چنان‏که باید با جدیت و صراحت از نقض برجام سخنی به‏ میان نیاوردند چراکه به تعبیر رهبرمعظم انقلاب برای برخی سخت بود که بپذیرند آمریکا به این‏ راحتی عهدشکنی ‏کند.

امام جمعه قیدار گفت: برخی از سیاسیون داخلی ایران و برخی از دست‏ اندرکاران برجام تصور می ‏کردند که اگر ایران به همه تعهدات خود عمل کند، آمریکایی‏ ها نیز مجبور به انجام تعهدات خود خواهند بود اما روند یک‏ساله گذشته نشان داد که این سخنان، خوش‏بینی به آمریکا بوده است. آمریکا رسما عهدشکنی می ‏کند و برجام را نقض کرده است.

طالبی افزود: متاسفانه برخی افراد از آغاز دور جدید مذاکرات هسته ‏ای، چنین وانمود کردند که بدون مذاکره هسته ‏ای با آمریکا و غرب، مشکلات معیشتی مردم حل نمی‏ شود. گاهی دراین‏ زمینه دچار افراط شدند و همه مسائل مدیریتی کشور و معیشتی مردم را به مذاکرات گره زدند و حتی آب خوردن مردم و آب سدها و آبادانی کشور و تلاش‏ های داخلی را منوط به برجام و توافق با غرب و آمریکا کردند،حل مشکلات اداری و اقتصادی کشور را به بعد از برجام موکول کردند و وعده دادند که با برداشته‏ شدن تحریم ‏هاست که مشکلات کشور حل می‏ شود. حالا بعد از عملی نشدن برجام حرفشان عوض شده می گویند قرار نبوده از برجام و توافق با غرب نتیجه ‏ای اقتصادی حاصل شود.

وی ادامه داد: اگر قرار نبود نتیجه اقتصادی از مذاکره با غرب حاصل شود، برای چه مذاکره کردیم؟ آیا مذاکرات هسته ‏ای به ‏خاطر چیزی غیر از تحریم‏ها بود. بعد مدعی می شوند که مثلا منظور از مذاکرات، رفع سایه جنگ از کشور بوده است. این حرف نادرستی است. اولا همین مسؤولان در زمان مذاکرات، رسماً به مردم می ‏گفتند که مذاکره برای رفع تحریم ‏هاست و حالا که غرب نابکار در انجام تعهدات خود خیانت کرده است، از چیزهای دیگری سخن می‏گویند. بیاییم صادقانه با مردم در مورد خیانت غرب خصوصا آمریکا در زمینه برجام سخن بگوئیم و توجیه نکنیم.

امام جمعه قیدار گفت: یک نکته اساسی دیگر که باید به آن توجه کرد این است که تعهد آمریکا و غرب این بود که تحریم‏ ها یک‏جا و یک‏باره برداشته شود و غرب دیگردر اوضاع اقتصادی ایران کارشکنی نکند و تحریم جدید نیز وضع نکند، اما اکنون برخی در توجیه خیانت غرب بیان می‏کنند که رفع تحریم ‏ها زمان می ‏برد و کم کم کارها درست خواهد شد.

طالبی در ادامه با بیان اینکه پشت جنایات عربستان و بحرین نیز آمریکاست‏، افزود: جنایاتی که در منطقه صورت می ‏گیرد به ‏دست آمریکا و با حمایت آمریکا و صحنه‏ گردانی آمریکاست. برخی چنین تصور می‏ کنند که می‏ توانند با آمریکا در مسائل منطقه به یک منافع مشترکی دست‏ یابند و بر اساس آن منافع مشترک با آمریکا همراهی و همکاری کنند. برخی متوجه نمی‏شوند پشت جنایات صورت‏ گرفته در منطقه، خود آمریکاست. مگر اردوغان در ترکیه به‏ دنبال همکاری با غرب نبود با آمریکا همراه نشد؟ جان ده‏ ها هزار بلکه صدها هزار نفر ازمردم سوریه را در این‏راه فدا نکرد؟ آیا آمریکایی ‏ها در کودتای اخیر ترکیه طرف کودتاچیان نبودند و سران کودتاچی مورد حمایت آمریکا قرار نگرفتند؟

وی گفت: واقعیت‏های منطقه بیان‏گر آن است که آمریکا پشت جنایات آل سعود و داعش در یمن و بحرین و سوریه است و آمریکاست که خیانت آل سعود در نزدیک شدن به رژیم صهیونیستی را برنامه‏ ریزی می ‏کند.

امام جمعه قیدار در ادامه با اشاره به ۱۷ مرداد شهادت مظلومانه دیپلمات‏ها و شهید محمود صارمی، روز خبرنگار، گفت: خبرنگار باید فارغ از هرگونه وابستگی حزبی، تنها به وظیفه سنگین و خطیر خود باشد با فداکاری، گذشت ، ایثار و بدون توجه به مادیات به فکر خدمت به مردم باش. خبرنگاران نقش واسطه بین مردم و مسؤولان را ایفا می‏کنند.

طالبی افزود: در عصر و روزگار ما که از آن به عصر اطلاعات و فن آوری تعبیر می شود قطعا نقش خبرنگار به عنوان ابزار اطلاع رسانی نقشی حیاتی است.

وی ادامه داد: خبرنگاران و اصحاب رسانه پل ارتباطی بین مردم و مسئولین هستند، و کار پل وصل کردن است نه قطع کردن و گشایش راهی تازه به سوی آبادانی و پیشرفت است خبرنگاران باید تا حد توان آینه تمام نمای مردم باشند و با صداقت و بدون غرض ورزی این وظیفه مهم را انجام دهند.

امام جمعه قیدار افزود: خبرنگاری یعنی فریاد بلند انسان های بی صدا و مظلومی است که در زیر چکمه های ظالمان صدایشان به جائی نمی رسد. خبرنگاری یعنی رسوا کردن غوغا سالاران مستبد و مستکبر دنیا. خبرنگاری یعنی حضور شجاعانه در وسط میدان جنگ نرم.

طالبی افزود: خبرنگاری یعنی نقد منصفانه و نقد یعنی عیار سنجی،یعنی بیان منصفانه ضعف‏ ها و قوت‏ ها .خبرنگاری یعنی؛ اطلاع رسانی صادقانه و شفاف در سایه تقوا، صداقت،عفاف و انصاف. خبر نگاری یعنی پایبندی و رعایت اصول و ارزش های اسلام و انقلاب و سیاست های کلی و مصاالح نظام .

امام جمعه قیدار افزود: خبرنگار باید فارغ از هرگونه وابستگی حزبی، تنها به وظیفه سنگین و خطیر خود باشد با فداکاری، گذشت ، ایثار و بدون توجه به مادیات به فکر خدمت به مردم باش. خبرنگاران نقش واسطه بین مردم و مسؤولان را ایفا می‏کنند. آن‏ها، از یک‏طرف درد دل مردم را می‏شنوند و به مقامات بالا انتقال می‏دهند و از سوی دیگر، پاسخ‏های مسؤولان را به آگاهی مردم‏ می‏رسانند.

طالبی در ادامه با اشاره به هفته حج و محرومیت ایرانیان توسط آل سعود از انجام مناسک حج، افزود: حج بزرگ‏ترین کنگره جهانی است که مؤمنان و دلدادگان به الله با پاسخ به فراخوان خداوند و با حضور در سرزمین وحی، گسترده ‏ترین و بزرگ‏ترین اجتماع بشری را شکل می ‏دهند. و مسائل مهم جهان اسلام را مطرح می‏کنند، به فرموده مقام معظم رهبری «در حج مسلمانان باید یکدیگر را پیدا کنند. نه فقط اجسام یکدیگر را بلکه دل‏ها و فکرهای یکدیگر را پیدا کنند»حج، ذخیره‏ای بزرگ برای دنیای اسلام است که اگر درست استفاده شود منافع عظیم و حیاتی برای جهان اسلام خواهد داشت یک فرصت استثنایی است که مسلمین می توانند با هم‏فکری ، راه علاج مشکلات خود را پیدا کنند.

وی با بیان اینکه در این عصر حضرت امام خمینی(ره) بزرگ‏ترین احیاگر دین اسلام محتوای عظیم و سازنده کنگره بزرگ حج را به آن بازگرداند و فریاد برآورد: «حجّ بی ‏برائت حج نیست»، افزود: اما امسال امسال هیچ‏یک از زوار ایرانی نمی‏ تواند به حج برود چون عربستان سعودی که خود را متولی بیت الله الحرام می‏‏داند و پادشاه آن که عنوان خادم الحرمین الشریفین بر خود گذاشته، «صد عن سبیل الله» کرد که در قرآن بیش از ۲۰ بار مورد اشاره قرار گرفته و گناهی نابخشودنی به‏ حساب آمده است.