معاون وزیر خارجه روسیه می گوید که واشنگتن در گفتگوهای دو جانبه خود با مسکو بر سر سوریه نشان داد که‌ به همکاری بر مبنای برابری پایبند نیست.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری تاس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه روز جمعه در گفتگو با این خبرگزاری گفت که آمریکا در گفتگوهای دوجانبه خود با مسکو بر سر سوریه نشان داد که به همکاری بر مبنای برابری پایبند نیست.

«باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا پیشتر گفته بود که «در مورد امکان اعتماد به روسها یا شخص ولادیمیر پوتین» بر سر توافق سوریه، مطمئن نیست.

ریابکوف اظهار داشت که آمریکا بار دیگر «فقدان اعتماد خود به سیاست خارجی روسیه» را نشان داد. وی در ادامه افزود: «من باور دارم که سیاست روسیه در قبال سوریه بسیار منطقی، روشن و درصدد تحقق اهدافی است که امیدواریم با [اهداف] اکثر اعضای جامعه بین المللی مشترک باشد».

معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به اظهارات باراک اوباما گفت که «آنچه که ما کاملاً در مورد آن با یکدیگر توافق داریم، فقدان شدید اعتماد در روابط دوجانبه روسیه- آمریکاست».

وی در ادامه افزود که «طی چند سال گذشته، ما شاهد سیاست آشکاری بودیم که هدف از آن، تضعیف پایه های روابط دوجانبه از طریق وضع تحریمهای غیرقانونی و تلاش برای تحمیل فشارها بر مسکو با توسل به ابزارهای نظامی از جمله نشست اخیر ناتو در ورشو بود».

معاون وزیر خارجه روسیه در پایان گفت تنها در صورتی که مقامات واشنگتن رویکردی صادقانه و مسئولانه در قبال دستور کار روابط دوجانبه خود با مسکو در پیش گیرند، بنیانهای اعتماد در روابط دوجانبه ترمیم می شود.

گفتنی است که اوایل روز جمعه، «جان کری» و «سرگئی لاوروف» وزرای خارجه آمریکا و روسیه در یک تماس تلفنی درباره آخرین تحولات سوریه با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند.