پنجاه تن از مقامات برجسته حزب جمهوریخواه، «دونالد ترامپ» را برای هدایت سکان این کشور «بی کفایت» خواندند و گفتند که وی «بی ملاحظه ترین رئیس جمهور در تاریخ آمریکا» خواهد بود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، پنجاه تن از مقامات برجسته حزب جمهوریخواه در حوزه امنیت ملی از جمله رئیس سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز دوشنبه «دونالد ترامپ» نامزد حزب متبوع خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ را برای هدایت سکان این کشور فردی‌ «بی کفایت» خواندند و گفتند که در صورت پیروزی در انتخابات، وی «بی ملاحظه ترین رئیس جمهور در تاریخ آمریکا» خواهد بود.

این بیانیه منتشره آخرین نمونه از موارد رد نامزدی ترامپ از سوی متخصصان کهنه کار و جمهوریخواه امنیت ملی است و از نقطه نظر ادبیات بکار رفته، بسیار قابل تأمل است.

در این بیانیه آمده است: «آقای ترامپ فاقد شخصیت،‌ ارزشها و تجربه لازم برای مقام ریاست جمهوری است. وی در مقام رهبر جهان آزاد، اقتدار و نفوذ معنوی آمریکا [!] را تضعیف می کند. به نظر می رسد که وی فاقد دانش عمومی و حتی اعتقاد به قانون اساسی، حقوق و نهادهای آمریکا از جمله تساهل مذهبی، آزادی مطبوعات،‌ و استقلال قوه قضائیه است».

امضاء کنندگان این بیانیه در ادامه می نویسند: «هیچ یک از ما به دونالد ترامپ رأی نخواهیم داد». گفتنی است که در بیانیه مزبور به تردید برخی امضاء کنندگان در خصوص نامزدی هیلاری کلینتون دموکرات نیز اشاره شده است.

در این بیانیه که برای نخستین بار در روزنامه نیویورک تایمز انتشار یافت، آمده است: «از منظر سیاست خارجی، دونالد ترامپ برای تصاحب پست ریاست جمهوری و فرماندهی کل قوا شایستگی لازم را ندارد.. در واقع،‌ ما معتقدیم که وی [در صورت پیروزی در انتخابات] یک رئیس جمهور خطرناک است که امنیت و رفاه ملی کشور را به مخاطره می اندازد».

در میان امضاء کنندگان این بیانیه، نام اشخاصی به چشم می خورد که سابقه خدمت به بیش از یک رئیس جمهور جمهوریخواه را در کارنامه خود دارند. از جمله «مایکل هایدن» رئیس سابق آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) که از تجربه ریاست بر آژانس امنیت ملی نیز برخوردار است؛ و همچنین «مایکل چرتاف» وزیر سابق امنیت داخلی؛ «جان نگروپونته» رئیس سابق آژانس اطلاعات ملی؛ و دو تن از نمایندگان تجاری پیشین آمریکا به نامهای «کارلا هیلز» و «رابرت زولیک».

«فیلیپ زلیکو» که پیشتر در سمت مشاور عالی«کاندولیزا رایس» وزیر خارجه سابق آمریکا خدمت کرده است، متن این بیانیه را تنظیم نمود.

در این بیانیه آمده است که به دلیل عدم موفقیت دولت فدرال آمریکا در حل مشکلات داخلی و بین المللی، بخش اعظمی از مردم این کشور متحمل رنج و مشقت فراوانی شده اند؛ با این حال، «دونالد ترامپ پاسخی مناسب به این چالشهای هولناک نیست».

شایان ذکر است که ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ تاکنون به این بیانیه واکنشی نشان نداده است.