وزیر انرژی الجزایر گفت که کشورش در نشست آتی سازمان کشورهای صادر کننده نفت “اوپک” شرکت نخواهد کرد.

به گزارش پرس شیعه، صالح خبری افزود: اگر توافق قبلی برای کاهش تولید نفت اوپک در کار نباشد، برگزاری نشست فوق العاده این سازمان بی فایده و محکوم به شکست است، از این رو الجزایر در چنین نشستی شرکت نخواهد کرد.
پایگاه اینترنتی “رای الیوم” گزارش داد: وزیر انرژی الجزایر این مطلب را در یک کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه دیدار از شهر “تزی وزو” در شرق “الجزیره” بیان نمود.
خبری در عین حال تصریح کرد: البته گفت وگو با کشورهای تولید کننده نفت برای دستیابی به توافقی که باعث ثبات بازار نفت و افزایش قیمت آن شود، استمرار خواهد یافت.
وی افزود: الجزایر از سال ۲۰۱۴ گفت وگوهایی را برای حصول توافق میان کشورهای تولید کننده نفت برای کاهش تولید این ماده حیاتی آغاز نموده است.
وزیر انرژی الجزایر با انتقاد از نبود توافق میان اعضای اوپک برای کاهش تولید که باعث افت قیمت این ماده شده، گفت: الجزایر با کشورهای خارج از این سازمان مانند روسیه نیز در این زمینه هماهنگی می کند.
وی خاطرنشان کرد که برخی از کشورهای عضو اوپک با مشارکت شماری از کشورهای خارج این سازمان در زمینه اتخاذ تصمیم برای کاهش تولید اعتراض دارند، چون باعث شده تا سهم اوپک در بازار جهانی نفت که در دهه ۹۰ قرن بیستم ۴۴ درصد بود هم اکنون به ۳۱ درصد برسد.
کاهش قیمت نفت تاثیری منفی بر طرح های توسعه عمرانی الجزایر داشته به ویژه که این کشور با مخالفت شدید کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در اوپک برای کاهش تولید به منظور افزایش قیمت نفت مواجه است.
عربستان با حمایت کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در نشست چهارم دسامبر ۲۰۱۵ اوپک با پیشنهاد الجزایر، ونزوئلا و شماری از کشورهای دیگر برای کاهش تولید نفت مخالفت کرد.
الجزایر به عنوان یکی از اعضای اوپک و صادرکنندگان اصلی گاز به اروپا، بیش از ۶٠ در صد از بودجه خود را از درآمد نفتی تأمین نموده و صادرات نفت و گاز بیش از ٩۵ درصد از کل صادرات این کشور را تشکیل می دهد.
درآمد صادرات نفت و گاز الجزایر در نیمه نخست سال ۱۳۹۴ به ١٨ میلیارد و ١٠٠ میلیون دلار رسید.
این درحالی است که در مدت مشابه پارسال، این کشور ٣١ میلیارد و ٩٧٠ میلیون دلار درآمد از این راه کسب کرد.
این کشور در هفت ماه نخست امسال با کسری مبادلات تجاری هشت میلیاردی روبرو شد.
دولت الجزایر پیش بینی کرده که درآمدهای این کشور تا پایان امسال میلادی۵٠ درصد کاهش یابد و به ٣۴ میلیارد دلار برسد.
اوپک دارای ۱۲ عضو است، این سازمان در سال ۱۹۶۰ در بغداد از سوی عربستان سعودی، ایران، عراق، ونزوئلا و کویت تشکیل شد و مقر فعلی اش در وین پایتخت اتریش است.