گذرگاه جدیدی در مرز تورخم با افغانستان با حضور سفیر پاکستان در کابل افتتاح شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «داون نیوز»، دولت پاکستان بدون برگزاری مراسم خاصی گذرگاه جدیدی در مرز تورخم هم مرز با افغانستان افتتاح کرد.

این گذرگاه طرح جدیدی است که دولت پاکستان مسیر جداگانه‌ای برای عبور خودروها و عابران پیاده به وجود آورده است.

مقامات پاکستانی اعلام کردند که در نظر دارند هفت گذرگاه مشابه را در مرز خود با افغانستان ایجاد کنند.

براساس گزارشها قرار است گذرگاه های دیگری در منطقه «ارندو» در «چترال»، «چمن» در بلوچستان، «گورسال» در منطقه قبایلی «باجور»، «نوا» در «مهمند ایجنسی»، «کارلاچی» در «کرم ایجنسی»، «غلام خان» در «وزیرستان شمالی» و «انگور اده» در «وزیرستان جنوبی» ایجاد شود.

رسانه های پاکستانی اعلام کردند که «سید ابرار حسین» سفیر پاکستان در کابل نیز در افتتاح گذرگاه جدید مرزی در تورخم شرکت کرده است.

بر اساس گزارشها ابرار حسین با مقامات امنیتی و گمرکی پاکستان در مرز تورخم دیدار کرد و به بررسی اوضاع امنیتی در این مرز پرداخته است.

لازم به ذکر است در درگیری بین نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان در ماه ژوئن در مرز تورخم تعدادی از نیروهای دو طرف کشته و زخمی شدند و روابط دو کشور تا حدودی به تیرگی گرایید. پاکستان در صدد است با احداث گذرگاه های جدید مرزی ورود و خروج اتباع افغانستان را به خوبی تحت کنترل داشته باشد.

تورخم بزرگترین گذرگاه مشترک مرزی میان ولایت «ننگرهار» افغانستان و کشور پاکستان است که روزانه دهها کامیون حامل بار و مسافر از این مرز رفت و آمد می کنند.