نتایج یک گزارش محرمانه درباره بازسازی یمن نشان داد که خسارت های ناشی از حمله ائتلاف سعودی به زیرساخت ها و تأسیسات اقتصادی یمن، از مرز ۱۴ میلیارد دلار گذشته است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از سایت روزنامه “القدس العربی” چاپ لندن، در گزارش مشترک (۶ مه) بانک جهانی، سازمان ملل، بانک توسعه اسلامی و اتحادیه اروپا، جنگ در یمن خسارت های هنگفتی بالغ بر ۷ میلیارد دلار تنها به بخش تولید و خدمات این کشور وارد کرده است.

کشته شدن ۶ هزار و ۵۰۰ یمنی و بیش از ۲٫۵ میلیون آواره
در این گزارش آمده است در درگیری های یمن بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ نفر کشته و بیش از ۲٫۵ میلیون نفر آواره شده اند. این جنگ در کشوری که درآمد سرانه هر فرد در آن، طبق برآوردهای بانک جهانی، در سال ۲۰۱۳ فقط، ۱۰۹۷ دلار بوده است، فاجعه ای انسانی را رقم زده است.

این در حالی است که به دلیل محاصره همه جانبه یمن از سوی ائتلاف سعودی و همپیمانان منطقه ای و غربی عربستان، بیش از نیمی از شهروندان یمنی دچار سوء تغذیه هستند.
این گزارش که با عنوان “ارزیابی اصولی خسارت ها و نیازها” تدوین شده است، یک سند داخلی محرمانه به حساب می آید و اجازه انتشار ندارد.
در این گزارش آمده است که “نتایج اولیه دقیق نیست و احتمال بروز تغییر در آنها وجود دارد.”

البته این ارزیابی مربوط به یک مقطع زمانی، از اواخر ۲۰۱۵ تا سال جاری است.

حمله به ۱۶۷۱ مدرسه یمنی
در بررسی های آماری وزارت آموزش یمن، که در این گزارش به آن استناد شده، آمده است که ۱۶۷۱ مدرسه در ۲۰ استان بمباران شده که از این تعداد، ۲۸۷ مدرسه بازسازی اساسی نیاز دارد و ۵۴۴ مدرسه دیگر نیز به عنوان پناه گاهی برای اسکان آوارگان اختصاص یافته اند. ۳۳ مدرسه دیگر نیز در اشغال تروریست هاست.

۲٫۶ میلیون کودک یمنی در معرض بیماری حصبه
در این گزارش به نقل از وزارت بهداشت عمومی و جمعیت آمده است که از مجموع ۳ هزار و ۶۵۲ واحد واکسیناسیون، ۹۰۰ واحد تا اوایل ۲۰۱۶، از کار افتادند و به این ترتیب ۲٫۶ میلیون کودک زیر ۱۵ سال در معرض ابتلا به بیماری حصبه قرار گرفتند.

نظام بهداشتی در استانه فروپاشی
در تعز، سومین شهر بزرگ یمن، به دلیل تخریب نیمی از بیمارستان های دولتی و غیر قابل استفاده بودن آنها، نظام بهداشتی و پزشکی دولتی در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.