اهواز – مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان گفت: با حرکت هایی که در کیفیت بخشی به مسائل آموزشی انجام شده قطعا آینده بسیار روشنی پیش روی دانش آموزان مستعد عشایر خواهد بود.

به گزارش پرس شیعه، حمید قنبری شامگاه دوشنبه در شورای آموزش و پرورش خوزستان اظهار کرد: در ارتباط با کودکان بازمانده از تحصیل روستاهای منطقه آرپناه از توابع بخش شهیون شهرستان دزفول باید اعلام کنم که در این منطقه هیچ ساختمان دولتی یا اداری ساخته نشده است.

قنبری افزود: در منطقه حوزه مودو، ۱۲ تا ۱۵ روستا وجود دارند که بین ۴۰ تا ۵۰ نفر در این منطقه زندگی می کند که حدود ۲۰ کودک بین ۶ تا ۱۱ سال بازمانده از تحصیل دارند. متاسفانه حتی افراد بزرگسال این منطقه هم از نعمت خواندن و نوشتن محروم هستند.

مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان بیان کرد: برای رفتن به این روستاها باید مسیر ماشین رو را به مدت ۹ ساعت طی کرده و پس از آن نیز مسیر پیاده رو را به مدت ۱۵ تا ۲۰ ساعت طی کنیم. در زمستان امکان طی کردن مسیر پیاده رو را نداریم.

قنبری ادامه داد: برخی افراد فرزندان خود را نزد اقوام گذاشته تا در شهرستان دزفول تحصیل کنند. جدا کردن فرزند خردسال از خانواده پیامدهای بدی را در پی خواهد داشت.

وی همچنین عنوان کرد: در زمینه انسداد مبادی بی سوادی با تاسیس ۱۰ آموزشگاه موفق به بازگرداندن ۱۵۸ دانش آموز بازمانده از تحصیل شدیم. در بحث پیش دبستانی نیز امسال با یک اقدام جسورانه با مؤسسه های غیر دولتی قرارداد بستیم و بیش از یک هزار و ۲۸۹ نفر نوآموز عشایری را ثبت نام کردیم. بر این اساس سال آینده بالای ۷۵ درصد دانش آموزان اول ابتدایی این دوره را گذارنده اند.

مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان یادآور شد: با حرکت هایی که در ساخت و ساز و فضای آموزشی و کیفیت بخشی به مسائل آموزشی انجام شده قطعا آینده بسیار روشنی پیش روی دانش آموزان مستعد عشایر خواهد بود.

قنبری خبر داد: با تلاش بسیار مایحتاج مدارس عشایری که دچار سوء تغذیه شدند را تامین کردیم ولی این مدارس هنوز هم بدهی هایی نزدیک به ۵۰۰ میلیون ریال به اصناف بدهکار هستند.