معاون وزیر خارجه با اشاره به تفاهم کاملی که میان سوریه و همپیمانان ایرانی و روسی اش وجود دارد، مبارزه با تروریسم را در راستای ثبات منطقه و جهان دانست.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روزنامه البناء، فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه گفت: نبردی که ارتش سوریه و همپیمانان آن با تروریستها دارند در راستای منافع بین الملی و منطقه ای و برای حفظ امنیت و ثبات کشورهای منطقه و کل مردم دنیاست. این پس از هشدارهای مداوم سوریه از ابتدای بحران و آشکار شدن ابعاد خطر تروریسم است به ویژه که برخی فکر می کردند می توانند از طریق آن بر سوریه مسلط شوند.

وی افزود: تفاهم کامل میان سوریه و همپیمانانش به ویژه دوستان روس، برادران ایرانی و وفاداران مقاومت وجود دارد. این دیدگاه در عملیات نظامی به ویژه نبرد شمال سوریه حاکم است. به موازات آن سوریه همواره حامی روند سیاسی بوده و خواستار مشارکت ملی است. اصلاحات سیاسی و توافق ملی ستونهای وحدت سوریه هستند.

معاون وزیر خارجه سوریه اعلام کرد: بدون پاکسازی تروریستها در سرزمین سوریه و بدون تضمین وحدت ملی سوریه امکان روند سیاسی وجود ندارد. سوریه از هر تلاشی در زمینه امور سیاسی استقبال می کند و به همه دست اندرکاران به ویژه استفان دیمیستورا این موضوع را اعلام و برای مشارکت در دور جدید مذاکرات بدون قید و شرط آمادگی خود را اعلام کرده است.

المقداد تاکید کرد: گفتگوی سوری-سوری موضوع نظام سیاسی و قانون اساسی را مشخص می کند. سوریه از این قبیل گفتگوها استقبال می کند.

وی در ادامه بیان کرد: روند جنگ در سوریه طی سالیان گذشته به ویژه تحولات حلب علامت سئوال بزرگی درباره فرضیه وجود معارضان مسلح میانه رو به وجود آورده است. همه گروههایی که از آنها به عنوان میانه رو نامیده می شود زیر پرچم گروهای تکفیری تروریستی و سرکرده های آنها می جنگند همه وابسته به جبهه النصره و داعش هستند.

المقداد درباره موضع ترکیه و دیدارهای روسی-ایرانی و ایرانی-ترکیه نیز گفت: سوریه خواهان آن است که تلاش دوستان و برادران، موفق شود ترکیه را به روند درست که ثبات منطقه را در پی داشته باشد، سوق دهد و اینکه این تلاشها ترکیه را از مشارکت در جنگ و همسویی با تروریستها به سوی مشارکت در صلح و ثبات سوق دهد.

وی از رهبران ترکیه خواست که فرصت را از دست ندهند و به توصیه های روس ها و ایرانی ها گوش دهند به ویژه که زمان زیادی وجود ندارد و خدعه و نیرنگ به صاحبان آن باز می گردد.

معاون وزیر خارجه سوریه درباره آینده روند جنگ نیز گفت: پیروزی از هر زمان دیگری نزدیک تر است بدون اینکه بازی وعده و احتمال باشد. عامل و سرچشمه این اعتماد، جانفشانی های ارتش و ملت سوریه و میزان تصمیم همپیمانان و صدق آنها و روشنی دیدگاه نزد رهبری سوریه که در راس آن بشار اسد است و نیز شاخصه های تاریخی شجاعت و دور اندیشی و پایبندی به اصول ملی و انسانی عالی و درجه اعتماد میان وی و دوستش ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری سوریه و رهبری ایران و نیز سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله است.