وزیر امور خارجه ایران از کشورهای منطقه خواست تا از گروههای تروریستی به عنوان برگه ای برای کسب دستاورهای سیاسی استفاده نکنند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از العالم،محمد جواد ظریف در گفت وگو با خبرنگار شبکه خبری العالم در بروکسل درباره دیدارش با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد که در این دیدار اوضاع در سوریه و یمن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی از کشورهای منطقه ای خواست تا از گروههای تروریستی نظیر داعش و جبهه النصره به عنوان یک برگه دیپلماتیک و مذاکره برای تحقق دستاورهای سیاسی استفاده نکند.

وزیر امور خارجه ایران هشدار داد که این مسئله، امری بی سابقه است که تبعات خطرناکی به همراه دارد.

از سوی دیگر، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت که هماهنگی منطقه ای به توقف جنگ علیه یمن منجر خواهد شد.
وی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ظریف در بروکسل تصریح کرد: اتحادیه اروپا از تلاش های سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ در یمن حمایت می کند.

وزیر امور خارجه ایران درخصوص سوریه نیز بر لزوم این نکته تاکید کرد که کشورهای همجوار و منطقه ای از توهم راهکار نظامی – به منظور رسیدن به یک راه حل سیاسی در سوریه- دست بردارند.

ظریف همچنین به جنگ علیه یمن پرداخت و نگرانی خود را از اوضاع انسانی ناگوار این کشور ابراز داشت و گفت: شمار قربانیان در یمن بیشتر از سوریه است.

وی افزود: ایران و اتحادیه اروپا می توانند روابط پارلمانی خود را توسعه بخشند تا اینکه حلقه اتصالی برای تقویت سایر زمینه ها بین دوطرف بویژه مبارزه با تروریسم و طرح های بشردوستانه مشترک باشند.

ظریف گفت: واشنگتن باید گام های فراگیری برای تضمین اجرای برجام بردارد.