قم – امام جمعه قم با اشاره به سکوت مجامع و نهادهای بین‌المللی در برابر جنایات منطقه و توصیه به آنها برای فاصله گرفتن از افتضاحی که گرفتار آن هستند، گفت: ما امیدی به این نهادها نداریم.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه قم که در مصلی قدس این شهر برگزار شد، با بیان اینکه منافقین، آل سعود و داعشی‌ها و جریانات ریز و خرد که از انقلاب دل خوشی ندارند به دنبال ناامن جلوه دادن کشور هستند، بیان کرد: این گروه‌ها به دنبال ناامن کردن ایران اسلامی هستند اما باید بدانند که قابل حساب شدن نیستند و ریشه و سرچشمه همه آنها از آمریکا و رژیم صهیونیستی است که به دنبال ناامن کردن دژ ایران هستند.

وی تأکید کرد: این‌ها باید بدانند که ایران اسلامی در برابر توطئه‌ها تسلیم نخواهد شد و ملت ما با انسجام و اقتدار و تأسی به رهبری در برابر آنها می‌ایستد و توطئه ناامن ایران به افتضاحی برای آنان تبدیل شده و راه به جایی ندارد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور، طرح تفرقه افکنی مذهبی را از دیگر توطئه‌های دشمنان بیان کرد و گفت: گروه‌های فریب خورده این طرح را دنبال می‌کنند اما این طرح‌ها شیطانی و آمریکایی و اسرائیلی است که می‌خواهند امت اسلامی را به جان یکدیگر بیندازند و ما این افراد را فریب خورده می دانیم.

وی تأکید کرد: همه باید بدانند که از ایران، دانشگاه، حوزه و شهر قم هیچ‌چیز جز ندای وحدت و انسجام بیرون نخواهد آمد.

آیت الله اعرافی در ادامه وقایع سوریه، بحرین و نقاط دیگر جامعه اسلامی را به عنوان دردی بزرگ عنوان کرد و گفت: این کشورها در حال ضربه خوردن از ظالمان هستند و دولت بحرین بداند که مسلمانان کنار مردم بحرین بوده و سلامت شیخ عیسی قاسم و رؤسای سایر گروه‌های اسلامی برای آنان مهم است.

وی ضمن توصیه به نهادهای بین‌المللی در این خصوص که از افتضاحی که گرفتار آن هستند فاصله بگیرند، بیان کرد: ما به این نهادها امیدی نداریم و امید ما به خداوند است.

ایثار و گذشت باید در جامعه نهادینه شود

رئیس جامعه المصطفی العالمیه در بخش دیگری از سخنان خود به تبیین ابعاد ایثار در جامعه و خانواده پرداخت و گفت: ایثار شخصیت انسان را کامل می‌کند و دارای برکات فراوان دنیوی و اخروی است و موجب جلب محبت خداوند می‌شود. محبتی که قابل وصف نیست.

وی با تأکید بر اینکه برکات ایثار در قیامت و عالم غیب تجلی پیدا می‌کند، ادامه داد: انسان در سایه سار این فضیلت به قله‌های معنوی و اخروی می‌رسد.

آیت الله اعرافی با تأکید بر اینکه ایثار زندگی خانوادگی و اجتماعی را شیرین و روشن می‌کند، بیان داشت: ایثار کدورت‌ها را از میان می‌برد و انسان‌ها را به یکدیگر نزدیک می‌کند و این فضیلت در زندگی خانوادگی و اجتماعی معجزه می‌کند.

وی با بیان اینکه تبدیل ایثار به یک فرهنگ عمومی می‌تواند جامعه را در مسیر سعادت قرار دهد، گفت: چنانچه بین مسئولان و در ادارات ما ایثار نهادینه شود آن جامعه سعادتمند می‌شود.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: چنانچه مسئولی حاضر باشد از حقوق خود برای جامعه بگذرد جامعه سعادتمند است ولی اگر مسئولی بخواهد تا جایی که امکان دارد از حقوق اداری استفاده کند مشکل ایجاد می‌شود و نظام اداری که بر پایه ایثار باشد می‌تواند جامعه را در مسیر ترقی قرار دهد.

وی تأکید کرد: اگر انقلاب قرار است الگویی برای ساختن تمدن اسلامی به جامعه ارائه دهد باید ایثار و گذشت را در خانه، جامعه، روابط کاری، بازار نهادینه کرد.

علم و فلسفه و کلام در تمدن اسلامی جایگاه برجسته‌ای دارد

آیت الله اعرافی در بخش دیگری از سخنان خود، سالروز شهادت شهید اندرزگو، شهادت رجایی و باهنر، بزرگداشت علامه مجلسی و بوعلی سینا و سالروز ارتحال آیت الله حائری را از مناسبت‌های پیش رو عنوان و گفت: این مناسبت‌ها نشان دهنده تعالی غنی تمدن اسلامی طی قرون متمادی است.

وی آیت الله حائری را به عنوان فقیهی بزرگ در بنیان نهادن حوزه نام برد و افزود: علامه مجلسی پیشگام عرضه معارف الهی به دنیای معاصر بود و بوعلی سینا نیز تفکر فلسفی و کلامی و عقلی جهان اسلام را رشد داد.

امام جمعه قم بیان داشت: شهید اندرزگو و رجایی و باهنر که ایثارگر در راه انقلاب بودند و همه این‌ها نشان می‌دهد که در تمدن اسلامی علم و فلسفه و کلام جایگاه برجسته‌ای دارد و فقها جایگاه ویژه‌ای دارند و در کنار آن شهادت‌طلبی و جان‌فشانی نیز تجلی دارد.

وی در ادامه ضمن تبریک روز پزشک گفت: پزشکان خدمت رسان به بهداشت و سلامت جامعه هستند و من توصیه می‌کنم که اخلاق و آداب پزشکی را رعایت کرده به حال مردم به‌ویژه مستمندان و بیماران و بخصوص بیماران خاص توجه ویژه داشته باشند.

تأکید بر بازبینی در برنامه ششم توسعه

مدیر حوزه‌های علمیه کشور در ادامه ضمن گرامیداشت هفته دولت ضمن تشکر از خدمات مسئولان به مردم، گفت: مسئولان باید در هفته دولت سخن مردم را بشنوند و به رهنمودهای رهبری توجه کنند.

وی لزوم بازبینی در برنامه ششم توسعه را مورد توجه قرارداد و بیان کرد: توجه به اقتصاد مقاومتی، فرهنگ اصیل اسلامی، راهکارهای مقابله با مخاطرات فرهنگی، رشد و تعالی علم در کشور و ارتقا امنیت و صنایع دستی در این برنامه مورد توجه قرار گیرد.

امحای قاچاق ریشه در قرآن دارد

وی همچنین به امحای کالای قاچاق اشاره و گفت: قاچاق عنصر مخرب در اقتصاد کشور است و امحای قاچاق ریشه در قرآن دارد.