آمریکا ضمن خارج کردن مستشاران نظامی از ائتلاف ضد یمن، با مظلوم نمایی مدعی شد که تداوم همکاری با عربستان سعودی به معنای ارائه چک سفید امضا به این کشور نیست.

به گزارش پرس شیعه؛ مقامات واشنگتن در گفتگو با خبرگزاری «رویترز» از کاهش مستشاران آمریکایی که به ریاض در هماهنگی حملات هوایی ائتلاف ضد یمن کمک می کنند، خبر دادند.

به گفته منابع آگاه، آمریکا نه تنها اکثر مستشاران خود را از عربستان سعودی خارج کرده، بلکه شمار نیروهایی را که در دیگر کشورهای حامی عربستان به این ائتلاف ضد انسانی مشاوره و کمک می کردند، به شدت کاهش داده است.

در حال حاضر، کمتر از پنج مستشار آمریکایی به طور تمام وقت در واحد برنامه ریزی مشترک جنگ یمن که سال گذشته تاسیس شد، حضور دارند. هدف از تاسیس چنین واحدی هماهنگ کردن کمک های آمریکا از جمله سوخت رسانی به جنگنده های ائتلاف ضد یمن و تبادل اطلاعاتی محدود با اعضای ائتلاف بوده است.

با این حساب رقم فعلی (پنج نفر) به مراتب کمتر از ۴۵ نفری است که سال گذشته با هدف ارائه مشاوره در عربستان یا هر جای دیگری مستقر شدند.

از قرار این کاهش نیرو از سه ماه پیش (ژوئن سال ۲۰۱۶ میلادی) آغاز شده و دلیل آن کاهش حملات هوایی ائتلاف ضد یمن و در نهایت عدم لزوم مشارکت روزانه آمریکا در ارائه مشاوره به ائتلافی که این روزها به دلیل نقض حقوق بشر به ویژه حقوق کودکان در مقام اتهام است، عنوان می شود.

به محض ارائه گزارش رویترز از اقدام دولت واشنگتن به خروج نیروهای مستشار از عربستان سعودی، پنتاگون با صدور بیانه ای ضمن تایید این مطلب، تاکید کرد که با وجود از سر گیری حملات از فصل تابستان، حمایت های آمریکا از ائتلاف ضد یمن محدود خواهد بود.

پنتاگون در توضیح چرایی این مطلب مدعی شد: همکاری که آمریکا از زمان تشدید دوباره درگیری ها (در یمن) با عربستان سعودی داشته است، معتدلانه است و به معنای ارائه چک سفید امضا (به دولت ریاض) نیست.

به ادعای «آدام استامپ» سخنگوی پنتاگون، حتی اگر آمریکا به عربستان در راستای حفظ تمامیت ارضی این کشور کمک کند؛ به معنای آن نخواهد بود که دولت واشنگتن از ابراز نگرانی هایش درباره جنگ یمن و چگونگی به راه افتادن آن خودداری می کند.

وی در عین حال مدعی شد که در رایزنی با عربستان سعودی، واشنگتن خواهان به حداقل رساندن تلفات غیر نظامیان شده است!