مشاور امور خارجه پاکستان به دعوت سفیر افغانستان در اسلام آباد در مراسم گرامیداشت سالروز استقلال این کشور حضور یافت.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روزنامه «پاکستان»، «سرتاج عزیز » مشاور امور خارجه پاکستان به دعوت «عمر زاخیلوال» سفیر افغانستان در کابل در مراسم گرامیداشت نود و هفتمین سالروز استقلال این کشور حضور یافت و در مورد مسایل مشترک و منطقه ای به ایراد سخن پرداخت.

سرتاج عزیز با سخنرانی در مراسم استقلال افغانستان در اسلام آباد گفت: ما خواستار افغانستان مستحکم و پایدار در منطقه هستیم. تروریسم خطر بزرگ و مشترکی برای دو کشور به شمار می آید. اسلام آباد خواستار همکاری و مشارکت با افغانستان در عرصه های تجاری، سرمایه گذاری، برقراری امنیت، مبارزه با تروریسم، مدیریت مرزها، تامین انرژی، زیر ساخت ها و احیا و بازسازی افغانستان است.

وی در ادامه افزود: کشور افغانستان همسایه دوست و برادر ماست. دو کشور از لحاظ دینی، تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی با هم ارتباط تنگاتنگ و دیرینه ای دارند و مردم دو کشور در مراحل سخت همیشه همراه و همیار یکدیگر بوده اند.

وی در ادامه تصریح نمود: بر اساس اهداف «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان روابط نزدیک با افغانستان یکی از اهداف مهم سیاست خارجی دولت اسلام آباد است. دولت پاکستان به اصل عدم مداخله در امور داخلی افغانستان پایبند است.

وی در ادامه تاکید کرد: مسئله افغانستان تنها از طریق مذاکرات حل و فصل می شود و حفظ و برقراری امنیت در این کشور ضامن امنیتی پایدار در منطقه است. دولت پاکستان تا کنون ۵۰۰ میلیون دلار در ساخت مدارس، بیمارستانها و جاده ها در این کشور سرمایه گذاری کرده است.

شایان ذکر است ۲۸ مرداد سال ۱۲۹۸ هجری شمسی مصادف با ۱۹ اوت سال ۱۹۱۹ میلادی انگلیسی ها مجبور به امضای توافقنامه استقلال افغانستان شدند.

«امان الله خان» پادشاه وقت افغانستان از نیروهای انگلیسی خواست که به شکل مسالمت آمیز افغانستان را ترک کنند و استقلال این کشور را به رسمیت بشناسند، اما آنها نپذیرفتند و امان الله خان مجبور به مبارزه مسلحانه بر علیه آنها شد.