زنجان – امام جمعه قیدار گفت: سیره مدیریتی و اخلاقی شهیدان رجایی و باهنر باز خوانی شود و الگویی برای دولت مردان باشد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از دفتر امام جمعه قیدار، حجت الاسلام سید علی طالبی در خطبه های نماز جمعه شهر ابهر، با اشاره به اینکه ازدواج زود هنگام و عجولانه در بررسی عوامل طلاق در جامعه یکی دیگر از عوامل مهم است، افزود: شکی نیست که ازدواج امر مبارک و مقدسی است و در منابع دینی ما به شدت بر آن توصیه و تاکید شده است و یکی از شرایط مهم ازدواج در شرع مقدس اسلام بلوغ است اما باید توجه داشت که بلوغ انواعی دارد بلوغ جنسی، بلوغ عاطفی، بلوغ فکری و عقلی و اجتماعی در این قالب هستند.

وی ادامه داد: برای این که یک ازدواج موفق و با دوام صورت گیرد لازم است که دختر و پسر در جهات مختلف چه جنسی و چه فکری و عقلی به بلوغ برسند. ازدواج و تشکیل خانواده قبل از بلوغ جنسی مستلزم احراز بلوغ عقلی و اجتماعی است.

طالبی افزود: به عبارت ساده تر بلوغ جنسی دختران و پسران هنگام ازدواج شرط لازم هست اما کافی نیست چرا که بقای شجره طیبیه ازدواج و خانواده در گرو داشتن حس مسوولیت پذیری هر دو طرف می باشد و حس مسئولیت پذیری در سایه بلوغ فکری و اجتماعی امکان پذیر است نمی توان از دختر و پسری که از مفهوم مقدس خانواده و مسئولیت های آن و از الزامات حقوق و تکالیف زنانه و مردانه درک درستی ندارند انتظار وفاداری و عشق ورزی داشت.

امام جمعه قیدار گفت: سیره مدیریتی و اخلاقی شهیدان رجایی و باهنر باز خوانی شود و الگویی برای دولت مردان باشد و از فعالیت ها و تلاش های دولت مردان قدردانی به عمل آید.

طالبی افزود: هشتم شهریور یادآور خاطره‏ای تلخ است که دل ملت بزرگ ایران را به درد آورد. انفجار دفتر نخست‏ وزیری در سال ۱۳۶۰ به دست منافقان کوردل که دستشان تا مرفق به خون مردم مظلوم ایران آغشته بود. انفجاری که به یکباره دو شخصیت بزرگ و مخلص و خدوم که به ‏حق الگویی از مدیران متعهد و متخصص و ملت بزرگ ایران بودند دو چهره نام‏آشنا که نمادی از خدمت بی‏منت و مدیریتی پاک و متعهدانه که یکی را رئیس جمهور مکتبی (شهید رجایی) و دیگری را نخست‏ وزیر متعهد (شهید باهنر) می‏ شناختیم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در طول سال‏های پس از انقلاب با بیش از ۱۷ هزار شهید ترور، «بزرگترین قربانی تروریسم در جهان» است که از نخستین روزهای وقوع انقلاب در سال ۱۳۵۷ آماج عملیات‏های گوناگون تروریستی بوده است که در این زمینه وجود بیش از ۱۷ هزار شهید ترور، سندی روشن و مبرهن بر اثبات این ادعا است.

امام جمعه قیدار گفت: پدیده تروریسم موضوعی است که برای ما ایرانیان که از قربانیان آن هستیم آشناست ملت ایران این وقایع دردناک و نظیر آن مثل هفتم تیر شهادت شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران آن شهید را و اقعه ترور شهید مطهری و دکتر مفتح و شهیدان رجائی و باهنر و شهدای محراب و شهدای هسته ای را هرگز از خاطره ها فراموش نمی کند.

طالبی افزود: امروز دولت آمریکا و سلطه گران واژه تروریست را به بازی گرفته اند و در راستای اهداف بی سرانجام خود از آن استفاده می کنند و هر ملتی و کشوری را بر خلاف میل آن ها عمل کند بر چسب ترویست به او می زنند و تحریم ها یا جنگ هائی بر علیه آن ها به راه می اندازد.

وی ادامه داد: استکبار جهت رسیدن به هدف‏های خود ابزاری درست نموده به نام مبارزه با تروریست که در حقیقت تروریست ساخته و پرداخته دست استکبار است و تروریست ها زیر سایه مدعیان مبارزه زندگی می کنند.