نخست وزیر ترکیه می گوید تداوم حضور ارتش این کشور در خاک سوریه به زمان لازم برای پاکسازی مرزهای مشترک از حضور داعش و البته دیگر گروه های تروریستی بستگی دارد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، «بنعلی ایلدریم» نخست وزیر ترکیه به دنبال انفجار تروریستی دیروز جمعه که پ ک ک مسئولیت آن را بر عهده گرفت و در جریان آن ۱۱ نفر از نیروهای پلیس کشته شدند، اعلام کرد که نیروهای ارتش ترکیه تا هر وقت که ضرورت ایجاب کند برای پاکسازی مرزها از لوث حضور داعش و دیگر تروریست ها، به حضور نظامی خود در سوریه ادامه خواهد داد.

حمله انتحاری در مقر پلیس در شهر «جیزره» در استان «شیرناک»که ۱۱ کشته و ۷۸ زخمی بر جا گذاشت، دو روز پس از آن اتفاق افتاد که ترکیه در عملیاتی تحت عنوان «سپر فرات» بدون هماهنگی با دولت دمشق، تعرض نظامی خود را به منطقه «جرابلس» در شمال سوریه آغاز کرد تا به این ترتیب علاوه بر بیرون راندن نیروهای داعش، مانع از تسلط نیروهای کرد سوری بر منطقه شود.

عملیات سپر فرات با همکاری ائتلاف آمریکایی به اصطلاح مبارزه با داعش صورت گرفت حال آنکه علیرغم خصومت آنکارا نسبت به حزب کردی دموکراتیک خلق سوریه، واشنگتن همواره به دلیل نقش اکراد در مبارزه با داعش موضع دوگانه ای در قبال همکاری با آنها داشته است.

در همین رابطه، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگوی تلفنی که روز پنجشنبه با ایلدریم داشت، از آغاز عقب‌ نشینی کردهای سوریه به سمت شرق فرات خبر داد و گفت: نیروهای کرد سوریه به هیچ وجهه حق عبور از نهر فرات را ندارند؛ زیرا در این صورت آمریکا از آنها حمایت نخواهد کرد.

این در حالی است که وی پس از پایان مذاکرات ۱۲ ساعته ای که دیروز جمعه با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه پیرامون حل و فصل بحران سوریه داشت، اعلام کرد: آمریکا قصد دارد با کردها همکاری نماید اما از تشکیل دولت خودمختار کردستان حمایت نخواهد کرد.

لاوروف نیز اظهار داشت که هم مسکو و هم واشنگتن با یکدیگر توافق کرده اند که در روند صلح، اکراد از یک صدای واحد برخوردار باشند.