وزارت کار کویت سالانه با اختصاص بودجه هایی هنگفت، از طریق انجمن های تعاونی اقدام به اعزام ( رایگان یا با هزینه بسیار کم) شهروندان این کشور به سرزمین وحی می کرد که این مساله با وجود کسری بودجه قابل توجه دولت کویت ناشی از کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی متوقف شده است.

به گزارش پرس شیعه؛ کویت بر اساس برنامه های خود و با دستور مستقیم شیخ صباح الاحمد، امیر این کشور، صرفه جویی گسترده در هزینه های دولتی را آغاز کرده و نهادهای مختلف مکلف به اتخاذ سیاست های ریاضتی شده اند.
انجمن های تعاونی یکی از مهمترین و فعال ترین ارگان های مرتبط با مردم در کویت هستند که به صورت سهامی در هر یک از مناطق کویت تاسیس شده اند و فعالیت اصلی آنها مراکز فروش کالاها و خدمات مصرفی هستند.
دولت کویت همزمان با کاهش این گونه خدمات رفاهی-تفریحی که در قالب انجمن های تعاونی ارائه می شود، ضمن دادن وعده که معیشت شهروندان این کشور لطمه ای نبیند، اعلام کرد در ازای افزایش ۴٠ الی ۶٠ درصدی قیمت بنزین از ابتدای ماه سپتامبر میلادی پیش رو مبلغی معادل ماهانه هفتاد دلار به هر خانواده کویتی یارانه پرداخت کند.
این یارانه بنزین البته شامل حال افراد مقیم نمی شود و دو و نیم میلیون تبعه خارجی مقیم کویت باید خود را با شرایط معیشتی جدید و تورم در این کشور وفق دهند.
هزینه های کویت در سال مالی جدید به حدود ۱۸٫۹ میلیارد دینار کویتی (۶۲٫۴ میلیارد دلار) می رسد که نسبت به سال مالی گذشته حدود ۱٫۶ درصد کاهش داشته است و به این ترتیب کسری بودجه کویت به ۱۱٫۵ میلیارد دینار معادل ۳۸ میلیارد دلار خواهد رسید.
البته مسئولان کویتی تا حد امکان قصد دارند با حفظ تعادل شرایط از بروز هرگونه مشکلات اقتصادی و معیشتی برای شهروندان این کشور جلوگیری کنند.