یک خبرگزاری آمریکایی با استناد به گزارش های نظامی این کشور مدعی شد که تنها در نیمه نخست سال جاری میلادی، خلیج فارس شاهد افزایش دو برابری تقابل دریایی ایران و آمریکا بوده است.

به گزارش پرس شیعه؛ فاکس نیوز در گزارشی به نقل از یک منبع آگاه به مسائل نظامی آمریکا مدعی شد که دفعات تقابل دریایی بین کشتی های ایرانی و آمریکایی شناور در خلیج فارس تقریبا در نیمه نخست سال جاری میلادی (۲۰۱۶) در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته به میزان دو برابر افزایش یافته است.

این منبع نظامی که نامی از وی برده نمی شود، مدعی شد که این رفتارهای به قول وی غیر حرفه ای و مخاطره آمیز در نیمه دوم سال میلادی جاری همچنان تداوم دارد.

این مقام آمریکایی ادعا می کند نیروی دریایی ایران در نیمه نخست سال ۲۰۱۶ تعداد ۱۹ برخورد مخاطره آمیز با نیروی دریایی آمریکا داشته است که این تعداد در بازه زمانی مشابه سال گذشته ۱۰ مورد بوده است.

این ادعا در حالی مطرح می شود که فاکس نیوز در گزارش روز جمعه خود نیز افزایش شمار تقابل های تحریک آمیز بین نیروی دریایی دو کشور را در طول سال جاری میلادی بیش از ۵۰ درصد اعلام کرده بود.

گفتنی است که نیروی دریایی آمریکا در پایان هفته گذشته، در آمار اعلامی که تاریخ آن به دو ماه پیش (جولای) باز می گردد تجدید نظر کرده و شمار تقابل های تحریک آمیز را از ۲۶ به ۱۹ کاهش داد.

با این حال، آمریکایی ها در این گزارش همچنان بر ادعای افزایش بی سابقه تقابل دریایی علیرغم کاهش رقم اعلامی پافشاری کرده و می گویند تنها از ماه میلادی جولای به این سو، تعداد دفعات برخورد تحریک آمیز و بی مورد به ۱۱ مورد رسیده است.

این گزارش همچنین می افزاید که از آغاز سال ۲۰۱۶ تا ماه جاری میلادی (مجموعا هشت ماه) تعداد ۳۰ تقابل مخاطره آمیز بین نیروی دریایی ایران و آمریکا رخ داده است حال آنکه این رقم در تمام طول سال میلادی گذشته ۲۴ مورد بوده است.

طبق اعلام ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا- «سنت کام» – روز سه شنبه هفته گذشته (۲۳ آگوست) دو فروند از قایقهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به ۳۰۰ یاردی (حدود ۲۷۵ متری) ناوشکن آمریکایی «نیتز» که در حال عبور از آبهای مجاور تنگه هرمز بود، نزدیک شدند.

یک روز پس از این حادثه نیز به دنبال نزدیک شدن یک قایق تندروی سپاه به دو شناور گشتی آمریکا و یک کشتی کویتی در خلیج فارس، شناور «یو اس اس اسکوال» با استفاده از مسلسل کالیبر ۵۰، سه بار به سوی آنها تیر اخطار شلیک کرد.

این در حالی است که سردار «حسین دهقان» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در پاسخ به اتهامات مطرح شده از سوی آمریکایی هایی که به ماجراجویی در آب های خلیج فارس می پردازند، اظهار داشت: تامین امنیت ما در دریا و خلیج فارس به عهده واحدهای دریایی ماست و به طور طبیعی ناوگان ایران در دریا برای نظارت بر تردد و اقدامات شناورهای بیگانه در منطقه دائم در حال گشت و رصد و پایش تحولات و تغییرات است.

وی اضافه کرد: این گشت و رصدها که برای حفظ امنیت کشور انجام می‌شود یک امر طبیعی، واقعی و مستمر است و اگر ناوگان آمریکایی و یا هر شناور دیگری وارد حوزه کشور شود ما نظارت کافی را خواهیم داشت و در صورت داشتن جنبه‌ای از تجاوز به حریم ما به شدت با آنها برخورد خواهیم کرد.