وزیر امور خارجه هند گفت که من مقام های چین را نصیحت می کنم تا نسبت به ماموریتی که آمریکا به جانشین ولیعهد عربستان در چین سپرده برحذر و محتاط باشند.

به گزارش پرس شیعه؛ سوشما سواراج وزیرخارجه هند تاکید کرد که دهلی نو نسبت به سفر شاهزاده سعودی محمد بن سلمان به پاکستان و چین و ژاپن هیچگونه نگرانی راهبردی ندارد.

سوشما در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه انگلیسی زبان هندوستان تایمز ضمن اعلام این مطلب افزود: جانشین ولیعهد عربستان در سفر چند ماه پیش به آمریکا توافقنامه های راهبردی موردنیاز عربستان را به امضا رسانده است و این سفر وی در بردارنده هیچ گونه توافق راهبردی قابل توجهی نخواهد بود.

وی گفت : من مقام های چین را نصیحت می کنم تا نسبت به ماموریتی که آمریکا به جانشین ولیعهد عربستان در چین سپرده برحذر و محتاط باشند.

شایان ذکر است محمد بن سلمان پس از به پادشاهی رسیدن پدرش سلمان بن عبدالعزیز به سرعت پله های قدرت را طی کرد تا آنکه در ژانویه ۲۰۱۵ به عنوان جانشین ولیعهد عربستان برگزیده شد.

محمد بن سلمان در دور جدید سفرهای بین المللی خود رهسپار تعدادی از کشورهای واقع در شرق آسیا شد. قرار است وی در این سفر با مقامات بلندپایه این کشورها مسائل سیاسی و اقتصادی و فرهنگی را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

محمد بن سلمان که ریاست هیات بلندپایه ای را برعهده دارد، پاکستان را به عنوان اولین ایستگاه سفر آسیایی خود برگزید و طی آن با طرفهای پاکستانی در خصوص مسائل امنیتی به گفت وگو پرداخت.

برخی از تحلیل گران سیاسی معتقدند که سفر محمد بن سلمان به منطقه یک نقطه تحول در گسترش چارچوب فعالیت های دینی عربستان به شمار می رود و منجر به گسترش پدیده تندروی دینی و وخامت گرفتن آن در شرق آسیا خواهد شد.

به نظر می رسد سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا به هند و محمد بن سلمان به چین و ژاپن در یک راستا انجام می گیرد و یک ماموریت واحد برای دستیابی به یک هدف مشترک به شمار می رود که واشنگتن و ریاض جهت تحقق بخشیدن به آن از قبل با هم هماهنگ شده بودند.