ریاست جمهوری ترکیه امروز چهارشنبه اعلام کرد که هیچ گونه توافق آتش بس با جنگجویان کرد در شمال سوریه امضا نخواهد کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ ابراهیم قالین سخنگوی رییس جمهوری ترکیه در یک کنفرانس مطبوعاتی ضمن اعلام این مطلب افزود: موضوع آتش بس با حزب اتحادیه دمکرات یا یگان های حامی ملت کرد به هیچوجه در میان نیست.

ابراهیم گفت: ترکیه یک کشور قانونی با تمامیت ارضی مستقل است و نمی توان آن را با یک سازمان تروریستی در یک رده قرار داد.

از سوی دیگر مولود جاویش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز امروز بر مخالفت آنکارا با برقراری آتش بس با کردها در شمال سوریه تاکید کرد.

وی بدین ترتیب گزارش های انتشار یافته در خصوص امضای آتش بس میان آنکارا با جنگجویان کرد در سوریه را تکذیب کرد.

اوغلو گفت: اعلام دستیابی به آتش بس در سوریه از سوی واشنگتن غیرقابل قبول است.

وی از دولت آمریکا خواست تا به تعهدش در خصوص عقب نشینی نیروهای حامی ملت کرد از شرق فرات عمل کند.

گزارش های رسانه ای دیروز از دستیابی به توافق آتش بس میان ارتش ترکیه و جنگجویان نیروهای سوریه دمکرات در شمال سوریه سخن به میان آوردند.

سرهنگ جان توماس سخنگوی گروه نیروهای آمریکایی شرکت کننده درعملیات آمریکا علیه تروریسم در سوریه و عراق در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود: ما طی چند ساعت گذشته از تمامی طرف های ذیربط تاکید بر برقراری آتش بس میان خود و تمرکز یافتن بر نبرد با تشکیلات داعش را دریافت کردیم.

این مقام نظامی آمریکایی در عین حال خاطرنشان کرد : این توافق موقت است و برای چند روز ادامه خواهد یافت اما واشنگتن امیدوار است تا آتش بس به یک سند دائمی تبدیل شود.

از سوی دیگر وزارت دفاع ترکیه دیروز سه شنبه از شلیک بیش از ۱۰۰ گلوله توپ علیه مواضع تروریست ها در حومه شهر جرابلس در شمال سوریه خبر داد.

ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه توضیح داد: یگان هایی از ارتش دوشنبه ۱۰۸ گلوله توپ شلیک کردند که در اثر آن ۲۱ موضع تروریست ها منهدم شد.

اما این ستاد مشخص نکرد که در این حمله مواضع تشکیلات تروریستی داعش و یا یگان های حامی کرد مورد هدف قرار گرفت که آنکارا آن را یک تشکیلات تروریستی مرتبط با حزب کارگران کردستان غیرقانونی ترکیه می داند.

شایان ذکر است که نیروهای مسلح ترکیه صبح امروز چهارشنبه عملیاتی تحت عنوان ” سپر فرات ” به منظور پایان دادن به سلطه تشکیلات تروریستی داعش بر شهر جرابلس و حومه آن را آغاز کردند.

نیروهای ترکیه از ابتدای عملیات خود تا کنون با انجام چند رشته حملات هوایی مواضع یگان های کرد همپیمان با نیروهای دمکرات سوریه و همچنین عناصر یگان های حامی ملت کرد انجام دادند که آنکارا عناصر یاد شده را با حزب کارگران کردستان همپیمان می داند که از سوی ترکیه به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده است.

۲۰۹-۹